2023. december 31., vasárnap

EGYHÁZI RENDEZVÉNYEK A MÁRIAKÉMÉNDI KEGYHELYEN - 2023-BAN (ÉVES ÖSSZEFOGLALÓ 2. RÉSZE)

 

A máriakéméndi kegyhely idén ünnepelte fennállásának 250 évét, a kegytemplom pedig 270. születésnapját. Ez az év kiemelkedő volt a kegyhely történetében, hiszen a templom a külső felújítása után tavasszal püspöki áldásban részesült. Az elmúlt években idén vették igénybe legtöbben a zarándokszállást, és 2023-ban érkezett hozzánk a legtöbb zarándokcsoport. Ezáltal kiemelkedően szép eredményeket és az elmúlt évek legnagyobb látogatói számát értük el. Kb. 8000 fő járt a kegyhelyen ebben az esztendőben. Ez a szám szinte a duplája az előző évnek/éveknek, de pár éve még a 2000 főt sem érte el.

 

Szentmisék

Szentmisék tavasztól őszig kéthetente voltak a kegytemplomban, de minden vasárnap van szertartás, mely igeliturgiával egészül ki. A téli időszakban a szertartások a Szent Márton templomban vannak. Ezúton is köszönjük Bukovics István atya szolgálatát. Több alkalommal volt külön szentmise is, pl. zarándokcsoportok érkezésekor, és búcsúi napokon.

 

Templom megáldásának ünnepe

Két évig tartó munkálatokat követően befejeződött a Nagyboldogasszony-kegytemplom külső felújítása, mely alkalomból Felföldi László megyéspüspök Kovács József titkár jelenlétében megáldotta a külsőleg megújult templomot, majd a hívek bevonultak az épületbe, ahol kezdetét vette az ünnepi szentmise. A templom szentelésén nagyon sokan vettek részt, kb. 500 fő, s voltak, akik nem is fértek be a templomba, ők a két nyitott ajtón keresztül figyelték a szertartást.

 

Úrnapja

Már sok éve szokás, hogy a kéméndi kegyhely ad otthont az Úrnapi körmenetnek, mivel minden településen nem lehetséges külön-külön megszervezni azt. Ilyenkor hozzánk érkeznek a plébániához tartozó településekről a hívek. A kegytemplom négy pontján kerülnek felállításra az oltárok, melyeket egy-egy település hívei készítenek el nagy gondossággal. Az eseményen minden évben kb. 250-300 fő vesz részt. A létszám idén is hasonlóan alakult.

 

Búcsúk

Az idei évben a búcsúkra kiemelkedően sokan jöttek. Az első a kisbúcsú, mely július 2-án volt Sarlós Boldogasszony ünnepén. A szentmisét Bukovics István atya tartotta. Nagyboldogasszony napi főbúcsúnk augusztus 13-án, vasárnap volt, ahol a szentmisét Felföldi László megyéspüspök celebrálta. Teljesen megtelt a templom. Szeptemberben két búcsút is tartottunk. Szeptember 3-án került megrendezésre a német búcsú, melyen a szentmisét német nyelven Erb József főtisztelendő atya mutatta be. Részt vett még a búcsún Horváth Sándor plébános is. Bár évtizedek óta erre a búcsúra jönnek a legtöbben, a német búcsún ezúttal sokkal többen voltak, mint az előző évben. Szeptember 12-én Mária szent neve búcsúját tartották kegyhelyünkön a Tolna Megyei Integrált Szociális Intézmények. Már sok éve hagyomány, hogy minden évben egyszer elhozzák az idős és beteg, de még mozgásra képes lakókat. A szentmisét ezen a napon Horváth Sándor atya mutatta be. A búcsú résztvevőinek egész napos programokkal kedveskedtek a szervezők, és helyben készült el a bográcsban főtt finom ebéd is. Október 7-én, szombaton a horvát referatúra szervezett zarándoklatot Máriakéméndre. A búcsúkhoz hasonlóan ezen a napon is több százan érkeztek kegyhelyünkre, ahol horvát nyelvű szentmise bemutatására is sor került. A szervezők minden résztvevőt vendégül láttak.

 

Zarándokcsoportok

Az év számos napján érkeznek hozzánk kisebb nagyobb csoportok. Jöttek plébániai közösségek, akik papjaikkal érkeztek, de voltak egyénileg szervezett zarándoklatok is. Egyes társaságok a lelki tartalom után a kegyhely udvarán sütögettek, pihentek, beszélgettek. A csoportok nagyobb része a nyugdíjas korosztályból való, de felnőtt és gyerekcsoportok is érkeztek hozzánk szép számmal. A legtöbben autókkal, kisbuszokkal, turistabusszal tették meg az utat, de voltak, akik gyalogosan és kerékpárral zarándokoltak el hozzánk. A kegyhelyre érkezők igény szerint idegenvezetést is kaphatnak, és általában kérnek is, kegyhelytörténeti bemutatóval, majd gyakran célpont a közeli Templom-forrás felkeresése. Tavasztól őszig, ha jó az idő, az ide látogatók hosszabban elidőznek a templom parkjában. Vannak csoportok, akik plébánosukkal a keresztutat is végigjárják. A kegyhelylátogatás során a legtöbben megtekintik az egykori barokk kolostorban kialakított szálláshelyet is.

Tavasztól őszig egyéni látogatók is érkeznek, akik megállnak autóikkal a kegyhely előtt és betérnek hozzánk. Ilyenkor, ha éppen itt vagyok, lehetőség van a templom megtekintésére. A kegytemplomnak állandó nyitva tartása nincs, a kegyhelylátogatásokat előre szükséges jelezni, és a megbeszélt időpontban van lehetőség a látogatásra. Szerencsére egyre többen követnek bennünket az interneten, és a médiában, így most már tudják, hogyan lehet bennünket elérni, s előre egyeztetnek. Néha fordul csak elő váratlan hívás, de érdekes, hogy ilyenkor szinte mindig ott voltam és tudtam fogadni az érkezőket, vagy már úton voltam, és csak pár percet kellett várni érkezésemre. A kegyhely parkja mindig szabadon látogatható.

 

Országos Zarándoktábor

A Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciáinak Irodájának szervezésében a Vándortábor Program keretében valósult meg a Mánfa, MaranaTha Ház – Szászvár – Pécsvárad – Máriakéménd – Villány – Máriagyűd – Siklós útvonal. A tábor résztvevői naponta 20-25 km-eket gyalogoltak, és minden nap más szálláshelyen töltötték az éjszakát. Mánfán a Sacré Coeur nővéreknél, Szászváron önkormányzati szálláson, Máriakéménden a kegyhely zarándokszállásán, Villányban kollégiumban, Siklóson pedig az iskola tornatermében kaptak elhelyezést.

A tábor 10. résszel valósult meg, összesen 1000-nél is több résztvevővel, ebből a baranyai (Máriakéméndet is érintő) szakaszon 214-en vettek részt. A résztvevők általános és középiskolás diákokból álltak, minden csoportot 2-3 felnőtt személy kísért. A máriakéméndi szálláshelyen néhány napon Rosner Zsolt szigetvári plébános fogadta az érkező csoportokat. Külön zarándokmisét Zsolt atya és Bukovics István atya is celebráltak a gyerekeknek.

Az Aktív Magyarországért Felelős Államtitkárság a jövő évben is lehetőséget biztosít az országos vándortáborok és zarándoktáborok megszervezésére. A baranyai útvonal a kezdeti nehézségek ellenére is bevált, és a jövő évben is igényt tartanak a szervezők a máriakéméndi kegyhelyen a zarándokgyerekek fogadására, a zarándokszállás igénybevételével.

 

Szállóvendégek

 

A máriakéméndi kegyhelyen már több éve zarándokszállás is működik tavasztól őszig. A csoportok 70%-a gyerekcsoport. Ebben vannak osztálykirándulások, cserkészcsoportok, hittantáborok, stb. Felnőtt csoportok is érkeznek, (pl. Házas közösségek csoportja), plébániák közösségei, de civil csoportok is ellátogatnak hozzánk, pl. turisták és kirándulócsoportok, akiknek megfelelő helyen van a szállás túráikhoz, hiszen a Baranyai-dombságnak ezen területén kb. 150 km hosszú, bejárásra alkalmas turistaútja van. Minden évben a kecskeméti művésztelep kiköltözik hozzánk, s itt alkotnak szép képeket a kegyhelyről. Már évek óta vannak visszatérő csoportok, és egyéni vendégek is a szállón. Olyanok is akadnak, akik zarándoklatuk egy napjára, illetve egy éjszakára keresnek szállást, majd továbbindulnak tervezett úticéljuk felé. Volt olyan, aki innen ment gyalog egészen Csíksomlyóig.

 

Orgonakoncert

2023. augusztus 6-án teltházas orgonakoncertnek adott otthont a Nagyboldogasszony kegytemplom. A Filharmónia Magyarország rendezésében jótékonysági orgonakoncert megrendezésére került sor a máriakéméndi kegytemplomban. Nagyvárosi hangok címmel Szotyori Nagy Gábor orgonaművész és Horváth István tenor adott produkciót a zeneszerető közönségnek. A koncert szervezője Fábiánné Mester Rita polgármester volt, akinek nagyon sokat köszönhetünk, hiszen szívügye a kegyhely, s ezért mindent meg is tesz, hogy ez a kis falu tudjon élni a kegyhely adta lehetőségekkel. Nem minden településen kötődik a polgármester az egyházhoz ennyire, van olyan településvezető, aki még a papot sem ismeri vagy olyan is, ahol a megújult templomra sem kíváncsiak a község vezetői.

 

Kettős jubileum

A máriakéméndi kegyhely az idei esztendőben ünnepelte fennállásának 250-ik, a Nagyboldogasszony kegytemplom pedig felszentelésének 270-ik évét. Ez alkalomból 2023. december 8-án jótékonysági gyalogos zarándoklat indult Szederkényből Máriakéméndre, ahol szentmisén adtunk hálát az elmúlt évszázadok kegyelmeiért. Fábiánné Mester Rita, a település polgármestere köszöntötte a megjelenteket és beszédében méltatta a kegyhely kialakulásának, későbbi hanyatlásának, majd újbóli és jelenkori felvirágzásának csodás történetét. A liturgiát Kovács József püspöki titkár celebrálta. Szentbeszédében kiemelte, hogy a családoknak is erőt kell meríteni Mária életútjából, hiszen mindnyájunknak tudnunk kell megbocsájtani, s szívünkben megbékélni, akkor is, ha ez az adott pillanatban nehéz is.

 

Turisztikai szolgáltatások

Az év során a csoportok részére templomi idegenvezetést, park- és kegyhelybemutatást is szerveztünk. Több közösségi rendezvényt is tartottunk, ahol a kolostorépület pincéjében is tartottunk programokat. A kolostorépület ebédlőterme is bérelhető, és már több kisebb csoport is igénybe vette a szolgáltatást, pl. születésnapok megtartására.

 

Látogatók

A kegyhelyre sokan ellátogattak az év során. A vendégkönyv bejegyzései évről-évre szaporodnak. A látogatók egy része a környék kisebb nagyobb településeiről, városaiból érkezik, de magas a főváros környékéről érkezők száma. A civil látogatókon kívül gyakran jönnek egyházi személyek, papok sőt néha szerzetesek is. Ők is tovább viszik a kegyhely jó hírét, s később híveikkel is ellátogatnak hozzánk. Idén külföldről is érkeztek látogatók, Amerikából, Izraelből, valamint Németországból, Ausztriából és Horvátországból is. Érdekesség, hogy van, aki munkából menet-jövet a kegyhelyhez érve az út szélén megáll autójával, és elmond itt egy imát, majd tovább megy. Olyan is van, aki rendszeresen gyertyát gyújt a keresztnél, olyan is, aki virágot hoz a vázákba, de olyan is, aki egy halk dudaszóval köszönti a kegyhelyet. Van, aki rendszeresen betér, ha erre jár, hogy beköszönjön a Szűzanyának. Mások időnként aprócska ajándékot tesznek le a templom előtti feszület mellé. Kapaszkodó és biztos pont sokak számára, s a nép kegyhelye újra él a 21. század viharaiban is.

Az alábbi képek a 2023-as évből válogatva kerültek ki, melyek bemutatják a kegyhely életét a teljesség igénye nélkül.

Biki Endre Gábor, templomgondnok








































































































ILLOCSKA ÉS LAPÁNCSA A SZERB ORTODOX TEMPLOMOK SOROZATÁBAN

  A baranyai szerb ortodox templomok sorozatában újra Dél-Baranya határmenti két településére, Illocskára és Lapáncsára látogattunk 18 főv...