A kegyhelyen a napi munka mellett tavasztól őszig havonta egyszer találkoznak a baráti kör tagjai, hogy szépítsék a templom környezetét. Rendezvények, búcsúk előtt többször is összejön a csapat a helyi hívekkel kiegészülve, akik segítenek, hogy méltó módon rendezhessük meg az egyházi eseményeket. Kb. 130 facsemete és tucatnyi virág van a kegyhely különböző pontjain, melyeket hetente öntözni kell (a virágokat 2-3 naponta). Öntözés a gyűjtött esővizekből és ennek elfogyása esetén a kerekeskútból történik. A kert kúthoz közelebbi részeit slagról, a távolabbi növényeket csak kannás megoldással tudjuk öntözni. Egy 700 literes víztartályt tudunk megtölteni a felszivattyúzott vízzel, ebből 10 literes ballonokba tölthető a víz, majd talicskával egy körrel 60 liter vizet lehet eltolni a csemetékhez. Sokszor 10-15 kört is meg kell tenni egy-egy öntözés alkalmával. Szárazabb években az öntözés még a fűnyírásnál is időigényesebb feladat. Öntözés hiányában viszont kipusztulnának a fák. Volt is néhány, ami az öntözés ellenére kiszáradt. Az utóbbi száraz évek még az öreg fákat is megviselték, különösen a dió és fenyőfák estek áldozatul a szárazságnak.
Kertgondozás és egyéb fizikai munkák
A kegyhely és az azt körülvevő terület gondozása, a fűnyírás és a fák, virágok öntözése teszi ki a munka nagy részét. A kegyhely parkfenntartását és az fűnyíráshoz szükséges üzemanyagköltséget a Máriakéméndi Önkormányzat az idei évben 200.000 Ft-tal támogatta. Ezúton köszönjük nagylelkű támogatásukat. A találkozások alkalmával az asszonyok vállalják virágok gondozását, a stációk gyomlálását, és a járdák menti gaz kiszedését. Ilyenkor van lehetőség a zarándokszállás teljes körű kitakarítására, ablakpucolásra, stb. A férfiak mindig valamilyen nehezebb fizikai munkát vállalnak, vakolás, festések, hegesztés, földmunkák, bútorpakolás, fűkaszálás a kerítések külső oldalán, stb. Nagyon sok apró javítás történik ilyenkor, ami ugyan nem látványos, de hozzájárul a kegyhely jókarban tartásához. (Csak néhány példa: zárak, csapok, villanyszerelések, padlólap javítás, szekrények, ágyak szükséges javítása, kilazult csavarok rendbetétele, stb.)
Ajtófestések
Az idei évben, miután a templom külső homlokzata felújításra került, a templom ajtói is megújultak. Sajnos az 50 millió forintos beruházásba ez a munka már nem fért bele, így önerőből fogtunk neki a munkának. A gépi csiszolás 70.000 Ft-ba került, melyet a Máriakéméndi Kegytemplomért Baráti Kör vállalt, az anyag és festékköltséget a Perekedi Német Önkormányzat finanszírozta. A kétszeri festés a négy ajtónál több napos munka volt.
Tárgyi felajánlások
Az idei évben is több felajánlás érkezett: két családtól, miután ingatlanjaik kiürítésre és eladásra kerülnek, kaptunk használt, de igen jó állapotú, székeket, újszerű asztalt, szőnyeget, és egy megvásárolt, de lényegében még nem is használt új heverőt. Konyhai eszközök, mikró, poharak, stb. is érkeztek hozzánk. A készülő új kiállításhoz is kaptunk tárgyakat (imakönyv, szentképek, szobrok).
Templombelső
A templomban több apró javítás is történt, pl. az új ablakoknál nem mindenhol készült el megfelelően a glettelés. Néhány összerogyó padot és az ajtók nyílását, zárást is javítottuk. A korábban leszedett hálatáblák ismét visszakerültek a szentély falára. Elkészült a kegytemplom emeleti kiállítóterének falfestése is, az egyik ablak feletti üreges rész felfalazása, illetve a villanyszerelések is megvalósultak. 4 db új oldalfali opálüveges, bronz füles lámpatest került felhelyezésre, plusz 4 db konnektor beépítése. Korábban ebbe az emeleti terembe áram sem volt bevezetve. A templom sekrestyéjének kültéri falára egy mozgásérzékelős lámpa is felszerelésre került, mely a sötétben világít, ha személy közeledik a templom felé. A villanyszerelés munkálatait a Máriakéméndi Német Önkormányzat finanszírozta, a kivitelezést pedig Gulyás János végezte. Köszönjük az önkormányzat támogatását és a villanyszerelő mesternek az elvégzett munkát. A szentélyben még hiányzott az egyik falikar. Ennek a gyertyaizzós lámpatestnek a költségét a Szederkényi Önkormányzat vállalta. További tömítő- és gletteléshez szükséges anyagokra is szükségünk volt. Ezúton is köszönöm Maml Balázs szederkényi polgármester úr gyors segítségét, és az önkormányzat támogatását.
Elkészült a sekrestye feletti terem (egykori oratórium) kifestése is, melynek munkálatait Petrovics Ottó végezte. Ennek költsége 140.000 Ft-ba került. Ebből 60.000 Ft-ot a plébánia, 80.000 Ft-ot a Máriakéméndi Kegytemplomért Baráti kör fedezett.
Simon Gábor monyoródi polgármester és fia István vállalták, hogy a terem padlódeszkáit is teljesen felújítják. Miután elkészült a gépi csiszolás (durva, közepes és sima), ezután jöhetett a felületkezelés. A padlódeszkák három rétegben lettek lakkozva, mely illik majd a terem funkciójához. Egy kiállítást és múzeumot tervezünk, melynek előkészületei már szintén elkezdődtek. Gábornak és Istvánnak hálás köszönetünk, hogy teljesen ingyen vállalták a padlócsiszolás egy hetes, nem könnyű munkáját.
Melléképület
Hosszú évek (évtizedek) óta egyre rosszabb állapotban és zavaróan csúnya esztétikai jelleggel állt a máriakéméndi kegyhelyen a tárolóépület. A februári nagy viharos szél bedöntötte a tetőt, és meggyengült az észak-keleti falrész is. Március végén megkezdődött a melléképület felújítása. A munkálatok során helyreállításra került a hullámpala-fedés, megerősítésre kerültek a falak, valamint a szél által letépett pozdorja lapok új OSB lapokkal lettek pótolva. A 680.000 Ft. értékű beruházás kb. felét a biztosító, a másik felét a plébánia finanszírozta. Ezen felül a kivitelező cég önkéntes felajánlásból, felfalazta a hiányos részeket, melyet ezúton is köszönünk. Még egy új ablak is beépítésre került. A másik üresen tátongó részre új fémajtó is készült. Ennek anyagköltsége 180.000 Ft. volt, melyet a Máriakéméndi Kegytemplomért Baráti Kör vállalt. Az összeszerelési és hegesztési munkákat Szauer Romuald végezte szintén teljesen ingyen. Hálás köszönetünk ezért. Az épületen valamennyi nyílászáró is lefestésre került.
Fotóalbum készült a kegyhelyről
A kegytemplom megújulásának és szentelésének alkalmából új kiadvány készült. A 80 oldalas album színes fotókkal örökíti meg a kegyhely minden szépségét. Az új kiadvány egyedülálló abból a szempontból, hogy színes, fényképes album még sohasem jelent meg sem Máriakéméndről, sem a kegyhelyről. Az albumot tervezte és a fotókat készítette: Biki Endre Gábor.
Viharkárok
Az év során több alkalommal voltak viharkárok, melyekben több fenyőfát kidöntött a szél. Az egyik a templom oldalára dőlt, szerencsére csak súrolta a falat. A letört és a korábban kiszáradt fákat kivágattuk, így a templom közelében nincs további fa, mely az épületet veszélyeztetné.
Búcsúkra készülés
A búcsúkra való készülés mindig nagyobb feladatot jelent. A nagy búcsúra ilyenkor állítjuk fel a színpadot, oltárt, kb. 100 db sörpad és asztalok kihelyezése. Ezekben a munkálatokban a helyi önkormányzatok képviselői is segítenek, pl. a kultúrházból a padok kijuttatása több fordulós fuvarral. A sok feladat végett még a fűnyírásban is kaptam segítséget a búcsúk előtti időszakban. A templom és a ház kitakarításában is többen segédkeznek ilyenkor.
Mária kép keretbe helyezése
A 18. század közepén épült templom oltárán egy egyszerű kisebb méretű Mária kép volt elhelyezve. Ennek helyébe 1758-ban egy újabb Mária képet készítettek, mely a kéméndi plébániához tartozó filiák templomainak védőszentjeit is ábrázolta. A harmadik már a mostani kegyszobor, mely 1765 környékén került a főoltárra. 1915-ben az Isteni Ige Társasága vette át a kegyhely ellátását. A verbiták egy új Mária képet hoztak ekkor. Ez a festmény került fel az oltárra a kegyszobor helyébe. Bár a szerzetesek néhány év után elmentek, a Mária kép ott maradt a főoltáron, egészen 1966-ig, amikor is Cserháti József megyéspüspök Máriakéménden járt, s kérte, hogy az eredeti állapotot őrizzék meg, s a csodajelenés után készült kegyszobor kerüljön ismét vissza a főoltárra. A templomhajó jobb oldalán került fel a falra a festmény, ám keret nélkül. Később a régi mellékoltárok visszakerültek eredeti helyükre, a Mária kép pedig lekerült a falról, és a templomhajó északi falának egy falmélyedésébe lett betámasztva. Az értékes festménynek szerettük volna, ha újra kerete lesz és a templom falán kaphat elhelyezést. A Máriakéméndi Kegytemplomért Baráti Kör az idei évben a régi képnek új fakeretet rendelt meg, melyet Andrasics Gábor asztalosmester készített el. Ezután következett, hogy megszervezzük, hogy az új keretével immár közel 150 kg-os, hatalmas festmény ismét a falon kerüljön elhelyezésre. Gördülőállvány segítségével sikerült is a képet elhelyezni a falon. A képkeret legyártása 268.700 Ft. volt, melynek kétharmadát a Máriakéméndi Kegytemplomért Baráti Kör, egyharmadát pedig a Máriakéméndi Német Önkormányzat finanszírozta. Ezúton is köszönjük a nemeslelkű felajánlást.
Új cserjékkel és facsemetékkel bővült a kegyhely parkja
A Máriakéméndi Kegytemplomért Baráti Kör az idei évben is megszervezte az őszi faültetési napot a kegyhelyen. A csemetéket és egyedeket a templom parkjában, főként a hátsó kertben ültettük el. Az idei évben összesen 33 db-ot sikerült beszerezni. A facsemetéket a Máriakéméndi Kegytemplomért Baráti Kör vásárolta, összesen 162.550 Ft. értékben.
Érdekesség
Földmunkák közben felszínre került a kegytemplom bejárata feletti egykori szemöldökkő jobb oldali párja. A bal oldali vésett kő már néhány éve került elő szintén a földből a templomtól kissé távolabb. A jövőben mindkét követ szeretnénk felhozni a harangtorony mellé és a többi évszázados faragott kő mellé elhelyezni. Egy régi 1752-ből való kályhaajtót sikerült még ebben az évben restaurálni, mely része lesz a kegyhelytörténeti kiállításnak. Ehhez hasonló régi darabokat Budapesten őriznek az Ipartörténeti Múzeumban.
Zarándokszállás egyik szobájának padlója is megújult
A zarándokszállás épületében az emeleten az 5. szoba padlózata már rendkívül kopott volt, a korábbi festés már nyomokban sem látszott rajta. A padló kétszer lett átfestve barnás-meggybordós színre. A festés (festékek, ecset, hígító) 21.000 Ft-ba került, melynek költségét a Máriakéméndi Kegytemplomért Baráti Kör vállalta, a festést pedig Biki Endre Gábor végezte.
Új ágyak beszerzése a zarándokszállásra
Az elmúlt években megkezdődött a régi, többségükben 30-40 éves, erősen elhasználódott ágyak cseréje a máriakéméndi zarándokszálláson. Idén támogatók segítségével 8 db vadonatúj ágy (Torino heverő) beszerzésére nyílott lehetőség. Az ágyakat 87.000 Ft/db áron szereztük be. A 8 fekhelyből négyet a Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciáinak Irodája, 2 db-ot a Máriakéméndi Kegytemplomért Baráti Kör, 1 db-ot a Tolna Megyei Integrált Szociális Intézmény szekszárdi egysége, 1 db-ot pedig a plébánia finanszírozott. Ezzel és a korábbi évek beszerzéseivel az új ágyak száma 15 db-ra nőtt. A további ágyak pedig egészen jó állapotúak, kettő van még, amit a közeljövőben cserélni érdemes. A máriakéméndi zarándokszállás ezzel felkészült a 2024-es évre, hogy még inkább minőségi szállást és magasabb komfortérzetet tudjon biztosítani az ide érkezőknek.
Máriakéméndi Kegytemplomért Baráti Kör kiadásai 2023-ban:
70.000 Ft. Templom ajtóinak csiszolása.
80.000 Ft. Múzeumi terem kifestéséhez.
180.000 Ft. Melléképület új fémajtajának anyagköltsége.
30.000 Ft. Virágok vásárlása a templomudvarba.
162.500 Ft. Facsemeték vásárlása.
190.000 Ft. Mária kép keretéhez.
173.000 Ft. Ágyvásárláshoz.
26.000 Ft. Karnis és függöny vásárlás.
12.000 Ft. Karácsonyi díszítések, mécsesek.
35.000 Ft. Tablókészítés múzeumhoz.
21.000 Ft. Festék, ecset, hígító padlófestéshez.
125.000 Ft. Egyéb kiadások (jellemzően vendégfogadásokhoz étel-ital, kerti munkákhoz eszközök, stb.)
Összesen: 1.104.500 Ft. Ezúton is köszönöm a baráti kör, valamint az alábbi támogatóink segítségét, akiknek köszönhetően közel 2 millió forintból sikerült újabb felújításokat és fejlesztéseket megvalósítani a kegyhelyen. A kegyhely fejlesztését az év során 30 civil rendezvény megszervezése is támogatta. A kegyhely további támogatói voltak: Horvát Önkormányzat Kátoly, Máriakéménd Önkormányzata, Máriakéméndi Német Önkormányzat, Perekedi Német Önkormányzat, Szederkény Önkormányzata.
Biki Endre Gábor