2022. június 6., hétfő

FÜRDŐTÚRA A FELSŐ-TISZA-VIDÉKRE II.

 

A 16.000 lakosú Mátészalka a villanyvilágításról híres. 1888-ban, Magyarországon először – New Yorkkal egy időben – Mátészalkán, a mai Kossuth utca 16. szám alatt Szalkai Pál házában gyulladt ki először a villany. Az áramot a Schwarcz Mór által a 19. század közepén alapított Szalkai Gyártelep és Mezőgazdasági R.T. villanyáram-szolgáltató részlege biztosította. A Kossuth és a Rákóczi utca kereszteződésében levő téren pedig napjainkban is áll egy tömör vasból készült villanyoszlop, amely az első, eredeti villanyoszlopok közül való. Itt a két utca kereszteződésében levő téren áll Bíró Lajos mátészalkai szobrászművész Lámpagyújtó című alkotása is. A Kossuth utca 16. sz. ház falán ma emléktábla áll. Az esemény emlékére minden év szeptemberének első hetében rendezik meg a Mátészalkai Fényes Napok Fesztivált.

A református templom gondnoka épp a kertet locsolta, így lehetőség adódott megnézni, a közel 800 éves gótikus templomot, melyet most a reformátusok használnak. Gyönyörű a belső tere, és még egy kis múzeum és kiállítás is van benne. Aki erre jár, feltétlenül nézze meg, keresse meg a parókia munkatársát. A város gyógyfürdője is igen kellemes. Nagy medencéi vannak, és toronymagasra lövel fel az egyikből az Alföld kincse, a szalkai termálvíz.

A 3900 lakosú Baktalórántháza katolikus temploma a 12. század második felében épült. A templom tornyát a 18. században emelték. Falfestményei országos hírűek. A Dégenfeld-kastély a város központjában található, több hektáros természetvédelmi terület övezi. 2015 decembere óta interaktív múzeumként üzemel. Nagyon szép, ezt is érdemes megtekinteni.

A 8600 lakosú Vásárosnamény pedig azzal dicsekedhet, hogy sikerült méltó módon felújítani a Tomcsányi kastélyt, melyben a Berek múzeum kapott helyet. Hétfő kivételével minden nap nyitva van. Ha a kastély egykori lakói felülről látják, milyen szép lett ismét a a korábban pusztulásra ítélt épület, biztosan elégedettek. Itt található a Szilva fürdő, de a medencék vize vagy nagyon hideg, és 20 fok körüli, vagy nagyon meleg, közel 40 fok körüli. Sajnos nincs 30-35 fok körüli vize, mely a fürdőzők többségének jó lenne.

Utolsó napra már a hazaúton Nádudvarra esett a választás. Én már jártam ezen a településen, de akkor karbantartás miatt kora tavasszal nem volt nyitva a fürdő. Ahogy az évek óta lenni szokott, a fürdőtúra 5. és egyben utolsó napján most is szinte egész délelőtt esett az eső. Ennek ellenére kellemes volt a gőzölgő melegvízben a napvitorla alatt a fürdőzés a nádudvari strandon, ahol nagyon kedves kiszolgáló személyzet fogadja az érkezőket, noha ennek a létesítménynek általában igen kicsi a látogatottsága. Az alföldi fürdők többségéről elmondható, hogy vizük nagyon kellemes és környezetük is nagyon szép. Árban is a legolcsóbbak, 1250 és 2500 Ft. között mozognak (felnőtt jegy) a most meglátogatott fürdők.

Az öt nap során valamennyi busz és vonat menetrend szerint közlekedett, ám hazafelé Dombóvár és Vásárosdombó között elromlott a biztosítóberendezés. Emiatt 20 perc késéssel érkeztünk Pécsre. Ezt leszámítva azonban teljesen rendben volt a közlekedés.











































































ILLOCSKA ÉS LAPÁNCSA A SZERB ORTODOX TEMPLOMOK SOROZATÁBAN

  A baranyai szerb ortodox templomok sorozatában újra Dél-Baranya határmenti két településére, Illocskára és Lapáncsára látogattunk 18 főv...