A Felső-Tisza-vidéken 5 nap alatt, 7 település és 5 fürdő meglátogatása volt a program, 45 km-es gyaloglással Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében. Első nap Nyírbátor (szállás Hardi csárda panziójában), második nap Kisvárda, harmadik nap Máriapócs és Mátészalka, negyedik nap Baktalórántháza és Vásárosnamény, ötödik nap már Hajdú-Bihar megyében Nádudvar következett.
Nyírbátort 1613-ig Báthori Gábor erdélyi fejedelem és családja birtokolta. (A család nevét hol „i”-vel, hol „y-al írják, de az utóbbi időben „i”-vel.) A 15. század második felében Báthori István – az 1479-es kenyérmezei csata hőse – emeltette Nyírbátor két középkori templomát. A híres minorita templomban nagyon kedvesen fogadtak a hívek, akik épp esti imaórára készültek. Az ukrajnai háború végéért és esőért imádkoztak, mert az idős asszonyok elmondása szerint hónapok óta szinte egyáltalán nem esett errefelé az eső. Tényként állíthatom, másnap délelőtt jókora áztató eső érkezett a térségbe. Talán többször és többeknek kellene fohászkodni égi édesanyánkhoz a világ dolgainak javulása érdekében. A 11.000 lakosú városban méltó emléket állítottak a Báthori családnak, így a sárkányos sétány egyedülálló és misztikus hatású. A gyógyfürdő is a sárkány nevét viseli. Ez a fürdő a városon kívül esik, ahol egy szép tó is található.
A 16.000 lakosú Kisvárda két nagy tájegység határánál fekszik, keleten a Nyírség, nyugaton a Rétköz határolja. A település a mocsarak védelmében épült egykor. A városba érve sokat gondoltam Kállai Jani bácsira, aki innen származott. Erre felé sok olyan feliratot látni, mint pl. Kállai lakodalmas, Kállay kúria. Sok ilyen nevű család lakik ma is erre. Jellegzetes nyírségi tájszólásuk ismerősen csengett fülembe, hiszen Máriakéménden az idősebbek közül ma is többen nyírségi kiejtéssel beszélnek, mivel erről a vidékről telepítették be őket a II. világháborút követően. Kiejtésükre leginkább az első magánhangzók túlzott elnyújtása jellemző, pl. „kimegyek a falubul, nagyon izzadol, ajándékba kaptam tülle, majd megsegííít minket a Jauisten, outóval utaztunk, stb. Kisvárda híressége a vár, melyből csak egy torony és egy falrészlet maradt meg. A magyar kormány azonban a várat teljesen újjáépíti, már felépültek a régi sarokbástyák, jövőre egy megújult látogatóközpontot tekinthetnek meg a látogatók, és valóban várszerű létesítményt találhatnak itt. A gyógyfürdő is a vár szomszédságában található.
Máriapócs országosan és Európában is igen ismert és elismert nemzeti kegyhely, mely bazilika ranggal bír. Érdekessége a helynek, hogy ez nem római katolikus, hanem görög katolikus kegytemplom. A ma is látható oltárkép elődje 1696-ban az akkori kis fatemplomban könnyezni kezdett. A könnyezés többször ismétlődött, így zarándokok ezrei érkeztek. A fatemplom helyébe hatalmas összegekből épült fel a csodálatosan szép kéttornyú kegytemplom, melynek tulajdonképpen öt tornya van, a kisebbekkel együtt. A szépen felújított és gondozott kegyhely látogatók ezreit vonzza. Több zarándokszállás és kegytárgybolt is működik itt. 1991-ben a pápa is ellátogatott ide, akkor 150.000 hívő várta.
Folytatás a II. részben...