2022. május 9., hétfő

ÉSZAK-ALFÖLDI FÜRDŐTÚRA A TISZA-TÓ MENTÉN I.

 

Öt nap alatt, tiszafüredi szálláshellyel 6 települést, és öt fürdőt sikerült meglátogatni. A tájegység híressége a Tisza-tó (1988-ig Kiskörei víztározó) Magyarország második mesterséges tava a Tiszán, az Alföld északi részén. Létrehozásának legfontosabb oka a Kiskörei Vízerőmű működéséhez szükséges egyenletes vízhozam biztosítása volt. Hossza 27 km, átlagos mélysége 1,3 méter, legmélyebb pontján 17 méter. 43 km²-nyi sziget található benne. A mesterséges tó vize egykori holtágakat, vízfolyásokat, legelőket, erdőket, szántóföldeket borított el. Azóta kialakult az ökológiája. Változatos növény- és állatvilág talált benne otthonra. A tó északi partján madárrezervátum is működik. 1999 óta a Hortobágyi Nemzeti Park bemutató-területeként az UNESCO világörökség része.

A tó feltöltése után magyar turisták kezdték el látogatni a tavat, mert sokkal olcsóbb volt a Balatonnál. Létrejött a falusi turizmus, a tó körül kempingek, szállodák, strandok épültek. A Tisza-tó vadvízi világa gyalog, kerékpárral, lóháton és csónakkal is bejárható. A Tisza-tavi madárrezervátum védett terület. 2012-ben nyílt meg Poroszlón a Tisza-tavi Ökocentrum látogatóközpont, mely interaktív módon mutatja be a Tisza-tó és a Tisza-völgy természeti értékeit és élővilágát. Az utóbbi 10 évben a hatalmas reklám és médiatevékenységnek köszönhetően rendkívül ismertté vált, évi 70 ezer kerékpáros és rengeteg turista látogat el a térségbe. Budapestről idén nyáron reggelente már közvetlen kerékpárszállító vonat is lesz Tiszafüred célállomásra, ami késő délután indul vissza Pestre. A nagy turistaforgalom 90%-a nyáron érkezik, az év többi szakasza azért eléggé csendesen telik a tó életében. Nagyon sok szálláshely is üzemel errefelé. A környék összes települése a turizmusra alapozva él.

 

GYÓGYFÜRDŐK – ÉS EGYÉB LÁTNIVALÓK

Az ország legtöbb gyógyfürdője a Tiszántúlon található. Itt szinte egymást érik a fürdők. Igaz még találni több kisebb fürdőt, ami retró hangulatú, és amelyeket elkerültek a nagy fürdőberuházások, vagyis megmaradtak olyannak, amilyennek az 1960-as években létrehozták őket. Régi típusú medencékkel, kívülről összetoldott műanyagcsőből befolyó termálvízzel, hullámpala tetővel és retró kabinokkal. Semmi modern wellnes, csakis a csend a nyugalom, és a jó levegő. Az árak pedig hihetetlenül alacsonyak, még most 2022-ben is 1000 és 2000 Ft. között válthatók a belépőjegyek. Vendég pedig alig-alig. Talán majd nyáron többen jönnek, de ezek a családias fürdők, a mindentől távoli eldugott kis helyeken akkor is a kisebb forgalmú helyekhez tartoznak. Kellenek is az ilyenek. Nagyobb élményt tud adni, mint a napi több ezer főt fogadó nagy fürdők (pl. Hajdúszoboszló), ahol két órát kell sorban állni egy lángosért.

 

TISZAÖRS

A fürdő az 1300 fős Tiszaörs falutól 4 km-re, külterületen, a fürdőtelepen van. A 34-es borzalmas állapotú és kátyús főútról egy 1,4 km-es bekötőúton gyalogolhatunk a fürdőig. Busz naponta két-három alkalommal tér be a fürdőhöz, sajnos az egyik igen korán, 6.30-kor indul, a délutáni visszapárja pedig csak az elágazásig jó, ott át kell szállni Tiszafüred felé. Így inkább érdemes Tiszafüred, fürdői elágazásig utazni, és begyalogolni az 1,4 km-es bekötőúton a fürdőhöz. Igazi retrófürdő, de alkáli hidrogén-karbonátos gyógyvize nagyon kellemes. 1702 mg/liter az oldott ásványianyag tartalma. Szép, parkosított a környezete. Egy idős házaspár üzemeltetei a fürdőt, és mindent úgy, hagynak, mint, ahogy közel 90 éve megépült a fürdő. Viszont mindent precízen tisztán és jó karban tartanak, szép virágok díszítik a fürdő parkját. Még kis múzeumhoz vagy skanzenhez hasonlítható szálláshelyek is üzemelnek a fürdő területén. A fürdőbe az egészárú belépőjegy 1800 Ft, ebből 200 Ft. az öltözőszekrény kulcsa.

 

HAJDÚBÖSZÖRMÉNY

Hajdú-Bihar megyében található, a Hajdúböszörményi járás székhelye. 30.000 lakosú város. Az ország negyedik legnagyobb települése területi nagyság szerint. A Hajdúság legnagyobb városa, a „hajdúk fővárosa”. Hajdúböszörmény híres, körkörös település-szerkezete valamennyi hajdúvárosra jellemző. A középkorban a böszörmény szó mohamedánt jelentett. Ekkor a település a nyírségi iszlámhívők központja volt. Gyógyfürdője híres, melynek vize nátrium-kloridos, brómos, jódos, fluoridos, és 4605 mg/liter oldott ásványi anyagot tartalmaz. Az 1960-as években épített fürdő 2007-re teljesen megújult. A belépőjegy csak 1590 Ft.

 

HAJDÚNÁNÁS

Város Hajdú-Bihar megyében, a Hajdúnánási járás székhelye, 16.000 lakossal. Református temploma érdekes erődszerű bástyákkal volt egykor ellátva, ezekből egyet nemrég újra felépítettek. Ezek a bástyák Máriakéménden is megtalálhatók voltak, szerepük ott azonban feltehetően nem védelmi, inkább liturgikus (kálvária stáció) lehetett. Hajdúnánás gyógyfürdője kiváló. Vize kalcium-magnézium-hidrogénkarbonátos, jódos, brómos gyógyvíz, amelynek összes oldott ásványianyag tartalma literenként 7010 mg. A belépő 1700 Ft.

















































































ILLOCSKA ÉS LAPÁNCSA A SZERB ORTODOX TEMPLOMOK SOROZATÁBAN

  A baranyai szerb ortodox templomok sorozatában újra Dél-Baranya határmenti két településére, Illocskára és Lapáncsára látogattunk 18 főv...