TISZAIGAR
Eredetileg Hortobágy lett volna a napi (délelőtti) célpont, de, mint kiderült a nagy fogadóközpont, melyet nemrég adtak át, egész évben zárva tart, mert újból felújítják, bővítik, átalakítják. Megint hatalmas összeget költenek rá. A híres csárda pedig betegség miatt ideiglenesen zárva. Bár a kilenclyukú híd azért érdekes lett volna…Azért a busz ablakából kétszer is lehetett látni a települést, a vonatból pedig az állomást. Így hát Hortobágy helyett Tiszaigar következett.
Tiszaigar 800 fős falu az Észak-Alföldi régióban, Jász-Nagykun-Szolnok megye Tiszafüredi járásában. Árpád-kori település, mely egykor a Tomaj nemzetség Abádi ágának ősi birtoka volt. A Tiszaigari Arborétum és Természetvédelmi Terület az 1800-as évek vége felé alakult. A Tisza által egykor gyakran elöntött magasabb térszínen helyezkedik el, öntéstalaja a lerakott hordalékból áll. Területe 19 hektár. 1976 óta védett. Az arborétum alapjait Széky Péter földbirtokos és hadmérnök rakta le még az 1870-es évek elején, amikor itt a Tisza egyik feltöltődött medrében két holdas sétakertet létesített. A park a későbbiekben egészen a 2. világháborúig fokozatosan fejlődött. Az 1945 utáni években az egykor szép arborétum elhanyagolt, leromlott állapotba került. Az 1950-es évek elején került az erdőgazdasághoz, amely jelentős helyreállítási munkálatokba kezdett, ahol számos idős, nagyméretű lomb- és tűlevelű fafaj és változata található. Ezek közül a legjelentősebbek: páfrányfenyő, tiszafa, kolorádófenyő, szerb luc, duglászfenyő, valamint amerikai mocsárciprus is, melyeknek valóságos erdeje található itt, egyes példányai a 30 méteres magasságot is elérik. Bükk, szelídgesztenye, és vagy 17 tölgyfaj is él itt; mocsártölgy, babérlevelű tölgy vörös tölgy, perzsatölgy, stb. A ma itt található 400 féle fa és cserje közül a kúszó farkasalma, nagylevelű liliomfa, tulipánfa, illatos fűszercserje, amerikai ámbrafa, amerikai sárgafa, gránátalma egylevelű kőris, hasogatott levelű bodza is említésre érdemes. Az arborétum évelői közül pedig: erdei pajzsika, szálkás pajzsika, saspáfrány, melynek magassága az egy-másfél métert is elérheti, ciklámen kúpvirág és a császárkorona. A kert legértékesebb fajai az arborétummal egyidős tiszafák, a páfrányfenyő, a kolorádófenyő és a szerbfenyő.
A belépő 600 Ft. Egy automatába kell bedobni a pénzt, személyzet nincs. Csak munkanapokon látogatható 8-17 óra között.
TISZAFÜRED
Tiszafüred város az Észak-alföldi régióban, a Tisza-tó turisztikai régió központja, a „Tisza-tó fővárosa”. 10.000 lakosú. A település fő vonzerejét a szigetekkel, félszigetekkel, holtágakkal tarkított, gazdag élővilágú Tisza-tó és a Tisza folyó fürdési, horgászati és egyéb vízi sport lehetőségei. Tiszafüred a Tisza-tavi ökoturizmus egyik központja. Az ide látogatók szakképzett túravezetők és kiépített túraközpont-hálózat segítségével, vízi-, kerékpáros- és lovastúrák keretében fedezhetik fel a természet szépségeit. A tiszaörvényi Tiszavirág Ártéri Sétaút és a szabadvízi strand mellett található Morotva Kerékpáros Pihenőpark tanösvényei bemutatják a tó védett növényeit és állatait.
Termálfürdője sajnos igencsak lerobbant állapotban van, bár a gyógyvíz kiváló (alkáli-hidrogénkarbonátos, igaz az ásványianyag tartalom jóval kevesebb, mint a közeli fürdőkben, itt csak 1067 mg/liter), de jelenleg csak szezonálisan 1 szabadtéri medencében van lehetőség a fürdőzésre, bár ebben 38-39 fok körüli a víz, ami elég meleg. Az elhanyagolt fedett fürdő tetőzte két éve összedőlt. Közben eladták, egy cég most raktárának használja a szomszédos épülettel együtt. Bár nagyszabású tervek születtek a fürdő modernizálására, fejlesztésére, egy nyertes pályázatuk is volt 3 éve, még semmi sem kezdődött el, csak szóbeszéd van, hogy majd ezután… Nyilván a korábban betervezett összeg már szinte semmire sem elég. Sajnos a belváros szép külsején és a Tisza-tó környékén kívül a város más részei eléggé elhanyagoltak (vagy lehet, hogy a sok öko- ilyen-olyan fejlesztés mellett az utak, járdák állapota nem fontos…) Nekem pl. kitört a gurulós bőröndöm kereke is a rettenetes útjaikon. A fürdő üzemeltetése pedig úgy-ahogy van, gyalázatos. Hétfő délelőtt 11 órakor a vonaton ülve telefonáltam, biztosan nyitva vannak-e. Igen, fél hatig lehet fürdeni, jött a válasz. Másfél órával később, 12.30-kor, amikor odaértem, közölte a jegyet adó asszonyság, hogy már nem érdemes jegyet vennem, mert leengedik az egyszem medencét, mert csak 3 vendégük volt egész délelőtt, és azok is hazamentek. Hát eléggé elöntött a méreg...
Még jó, hogy futva, de sikerült elérni a 12.45-ös buszt Tiszaörs felé. Csak, hogy ez most így többe került, időben és pénzben is a hülyeségük miatt... Végül 3 nappal később visszatértem, persze akkor is telefonáltam előtte, és mondtam, ha lemerik engedni megint a medencét váratlanul, akkor megnézhetik magukat. Ekkor már gond nélkül lehetett fürdeni. Csak néhány vendég érkezett. Ők elmondták, hogy a pusztuló állapotok miatt az elmúlt években már szinte minden vendég átpártolt a szomszédos fürdőkbe, ami érthető is. Sajnos Szulok sorsára jut ez is, mert nem kétséges, hogy előbb utóbb végleg bezár. Valószínűleg Magyarország legolcsóbb gyógyfürdője, 850 Ft. De jelenleg annyit is ér…
BALMAZÚJVÁROS
Balmazújváros az Alföld sajátos, mezővárosi jellegű települése Hajdú-Bihar megyében. A nagy kiterjedésű, 17.000 lakosú város két jellegzetes alföldi táj, a Hortobágy és a Hajdúság határán fekszik. Kamilla gyógyfürdőjének vize nátrium-kloridos, hidrogén-karbonátos, jódos, brómos, fluoridos. 4928 mg/liter az ásványianyag tartalma. A fürdő az egykori Semsey-kastély parkjába helyezkedik el. Nagyon szép, modern komplexum. Sajnos ez a fürdő is épp érkezés napján karbantartás miatt zárva volt, de a program cserélésével, és persze hosszabb utazással meg lehetett cserélni az előre betervezett programot.
Az öt napos alföldi utazás alatt a gyalogosan megtett út 43 km volt. A közlekedési eszközök között pedig szerepelt busz, vonat, IC, InterPici, modern alacsonypadlós és többnyire „békebeli vasparipa”. Itt-ott néhány perc késést leszámítva minden nap egész jól sikerült a közlekedés, és a csatlakozások is teljesen rendben voltak. A kisebb problémákat feledtette a sok-sok látnivaló, a szép természeti környezet, a kellemes fürdőzések.