2023. február 3., péntek

FÜRDŐTÚRA IGALBA

 

Igal, Somogy megyében, Kaposvár és a Balaton között helyezkedik el. Magyarország legkisebb városa 1480 lakossal, de 1949-ben még 2400-an éltek itt. Azóta lakossága folyamatosan csökken. Ennek ellenére, 2009-ben, épp akkor amikor a lakosságszám a mélyponton volt 1250 fővel, városi rangot kapott. Ennek oka a gyógyfürdő és az üdülőövezet megléte, hogy fürdővárost akartak létrehozni belőle, remélve, hogy így talán több lehetőséghez jutnak. 

Azóta eltelt 14 év, a lakosság száma, kb. 230 fővel emelkedett, most 1480 főt tartanak nyilván. A fürdő különösebben nem fejlődött, de legalább megtartotta létesítményeit, medencéit, hiszen számos hazai fürdő bezárt az elmúlt években. A fürdő egyébként nagyon kellemes hely, noha egyes részei, az új létesítmények mellett, pl. a fedett fürdő és a bejárati épület elég retrós stílusúak. A gyógyvíz viszont kiváló, 10.300 mg/liter oldott ásványi anyagot tartalmaz, ami hihetetlenül magas, csak néhány fürdő van az országban, ami még ezt is túlszárnyalja. Olcsó fürdőnek számít, a belépőjegy 3200 Ft. Persze 3-4 éve biztosan drágállottuk volna, de a mai árakon számolva, tényleg olcsó. Harkány 6100 Ft, a kiegészítőkkel pedig 7000 Ft. felett van a belépő. Igalban a büfé (étterem) árai is elég barátságosak, 2-3000 Ft-ért meg lehet ebédelni. 

Az igali fürdő története a múlt század negyvenes éveire vezethető vissza, ekkor kezdődtek ugyanis az első fúrások a régi vásártér területén. A kezdeti feltételezésekkel ellentétben miszerint olaj van a térségben - 651 méter mélységből 81 fokos, azóta már kiemelkedő gyógyhatásáról híressé vált víz tört felszínre.  Igal fejlődését egyértelműen ez a feltárás és a hatvanas években megszületett döntés - épüljön gyógyfürdő a településen - alapozta meg.  

1962. augusztus 20-án elsőként két medencét adtak át, ezeket három évvel később téliesítettek is, így a fürdő szolgáltatásait már egész évben igénybe lehetett venni. 1967-ben úszómedencét és három gyermekmedencét építettek, majd nyolc esztendővel később újabb medencével bővült az intézmény, amelynek területe időközben nagyobb lett, hiszen a tanács egy jelentős földterületet vásárolt a fürdőt övező domboldalban. Erre szükség is volt, hiszen gyakran több ezer vendég kereste a fel a fürdőt egy-egy forró nyári hétvégén.

A 100%-ban önkormányzati tulajdonú igali fürdő, amely 2022-ben volt 60 éves, 2003-ban alakították ki a fedett fürdőt. 2008-ban került átadásra a két külső termálmedence felett ívelő árnyékoló, amely amellett, hogy látványos építészeti megoldás, remek szolgálatot is tesz, hiszen így minden időjárási körülmény között biztosítja a kinti fürdőzés hangulatos lehetőségét.

2010 elején, 60 milliós beruházással készült el az új kiszolgáló épület, amely a fürdő dolgozói számára biztosít a mai kornak megfelelő munkafeltételeket, az ott kialakított gépészeti raktárakkal, öltözőkkel és étkezővel.

2012 júniusában került átadásra a fürdő eddigi legnagyobb beruházása, amely közel 600 millió forintból Európai Uniós támogatással valósult meg. A bővítéssel a beépített terület 1400m2-el nőtt, új vendégfogadó tér, büfé, üzlethelyiségek kerültek kialakításra. Elkészült két, egyenként 300 fő befogadására alkalmas külön férfi és női öltöző, új zuhanyzó blokkok valamint 5 kezelőhelység.

A vízfelület 150m2-el nőtt meg, ez 1 db kiúszóval rendelkező fedett élménymedencét, 1 db fedett gyermek élménymedencét, 1db szabadtéri gyógyvizes élménymedencét és teljesen új, merülő medencével ellátott szauna-világot foglal magában. Ez utóbbiban különböző hőfokú infra- és finn szaunák állnak a vendégek rendelkezésére. Évente közel 200.000 látogató keresi fel a fürdőt. A fürdőben a hétköznap ellenére elég sokan voltak, kb. 200-an, és csak magyarok, külföldi vendégeket nem lehetett látni.

 

Igalon látnivaló a város központjában álló Szent Anna templom, melynek szentélye és egyes részei még a középkorból (14. század) maradtak meg. Szépen látszik ez a szentély gótikus ablakain és a támpilléreken. Nagyon hasonlít ezáltal a máriakéméndi kegytemplomra. A régi templom még Szent György tiszteletére épült. A 15. században a ferencesek kis remeteházáról és a Szent Szűz tiszteletére emelt kis templomáról vannak adatok.  A kuruc-labanc háború idején Igal elpusztult, a templom is leégett.
A lakosság életben maradt része elmenekült és csak később tért vissza. Hamarosan ideiglenes kis templomot is építettek, ekkor már Szent Márton tiszteletére. 1750-ben gróf Batthyány Károly kegyurasága alatt épült a mai, barokk stílusú templom. Ezt viszont Szent Anna tiszteletére szentelték.

A településen álló kálvária egy kis dobon van, de korábban stációi nem voltak, csak a 3 kereszt. Van még egy másik keresztút is egy kis kápolnával a szőlőhegyen, de az 3 km-re van a központtól, érdemes azt is felkeresni.

Pécsről kaposvári átszállással lehet eljutni Igalba. A járatok többsége betér a fürdőhöz, mely a központtól bő 1 km-re van. Pl. Pécsről 8 órakor indul járat, melynek Kaposváron jó csatlakozása van (5 perc) Igal felé, így 10 órakor a fürdővárosban lehetünk. Visszafelé több lehetőség is van, pl. a fürdőtől 16.46-kor, kaposvári átszállással (itt kicsit többet, 24 percet kell várni, de az sem olyan sok) Pécsre 19.05-re lehet érkezni. 

Hazafelé a buszból nagyon szép naplementét lehetett látni, fotóztam is, igaz a kép minősége a mozgó buszból - üvegablakon át készítve - nyilván nem olyan, mintha szabadtérből lehetett volna megörökíteni, de azért látható, milyen szép volt az ég alja.

















ILLOCSKA ÉS LAPÁNCSA A SZERB ORTODOX TEMPLOMOK SOROZATÁBAN

  A baranyai szerb ortodox templomok sorozatában újra Dél-Baranya határmenti két településére, Illocskára és Lapáncsára látogattunk 18 főv...