2022. április 12., kedd

ÉGER-VÖLGY AZ ÉV MINDEN SZAKÁBAN KEDVELT KIRÁNDULÓHELY

 

Éger-völgy, a Mecseki Parkerdő nyugati részén, mintegy 50 hektáron, változatos domborzati viszonyok között fekvő terület. Nevét az ott élő éger fákról kapta. A völgyet a zöld sáv és a kék kereszt jelzésű ösvényeken fedezhetjük fel, barangolva patak mentén, a rajta átívelő bájos fahidakon.

Az itt eredő Delelő-kút egy hatalmas bükk – hagyásfa – tövéből folyik. A támfalból kiálló kifolyócső felett látható a névtáblája, a felirat fölött az 1961-es évszám olvasható. A forrást 1961-ben foglalták a Pécs Városi Idegenforgalmi Hivatal megbízásából Németh Gyula, Keresztes Attila és Ocsenás Béla. Az Éger-völgy környéki források építésének munkálatait ebben az időben Balázs József és Örkény Miklós koordinálták, akik a parkerdei létesítményekért voltak felelősek. Az Uránvárosi általános iskola Barátság (üttörő) örsének 11 tagja is eljött a forrás foglalása alkalmával segíteni, és először Jóbarátság-forrás lett a neve az örs neve után. Az első tábla rézből készült, és még ebben az évben eltűnt, így Csokonay Sándor egy új márványtáblát készített, de akkor már a Delelő-kút elnevezés vált véglegessé, mivel a tó helyén volt régen (az 1940-50-es évekig) Magyarürög falu legelője, és délidőben itt itatták a jószágokat.

A völgyben csordogáló Éger-patak vizét 1974-ben gáttal fogták fel és az egykori legelőrétek helyén egy kis mesterséges tavat hoztak létre. A tavacska partján tűzrakó helyek, esőház, asztalok, padok is találhatók. A tó kialakításakor átépítették a forrást. A felújítást az IBUSZ és az Uránbánya is támogatta társadalmi összefogással. A forrás falazatának mai formája is ekkor lett kialakítva. 2001-ben a PVV Rt. ismét felújította, az akkorra már törött márványtáblát újra cserélték. 


























ILLOCSKA ÉS LAPÁNCSA A SZERB ORTODOX TEMPLOMOK SOROZATÁBAN

  A baranyai szerb ortodox templomok sorozatában újra Dél-Baranya határmenti két településére, Illocskára és Lapáncsára látogattunk 18 főv...