2024. december 11., szerda

FALUJÁRÓ MAGYARBÓLYRA AZ EVANGÉLIKUS, A REFORMÁTUS ÉS A SZERB ORTODOX TEMPLOM FELKERESÉSÉVEL

 

A Máriakéméndi Kegytemplomért Baráti Kör tagjai az esős idő ellenére is 14 fővel Pécsről vonattal Magyarbólyba látogattak. Valójában nem sok eső esett, csak némi szitálás volt a túra elején, így gond nélkül teljesítettük utunkat. A soknemzetiségű  dél-baranyai településen egykor öt felekezet is létezett: evangélikus, református, ortodox, katolikus és baptista. Utóbbinak már csak romos imaháza maradt fenn. 

A településen mindenki nagyon kedvesen fogadott minket, így megtekinthettük, hogy a különböző felekezetek milyen templomban gyakorolhatják a vallásukat. A hitélet és kultúra ugyan különböző, egy azonban közös, minden felekezet évszázadokon át a legszebbel igyekezett kedveskedni a teremtőnek. Szép kivitelű templomaik ma is páratlan értékűek ezen a vidéken. 

Az evangélikus templomban Peterdi Dániel, gondnok Úr fogadott minket, és ismertette a templom történetét. Gyönyörű és egyedülálló díszítése, valamint Madarász Viktor Utolsó vacsora című oltárképe lenyűgözött bennünket. 

A református templomban Balogh László Barna tiszteletes Úr várt bennünket három hittanos diákjával. Itt nemcsak az egyházközséget ismerhettük meg, hanem a település és a nemzetiségek történetét is, ami nagyon sok érdekes történelmi ténnyel egészült ki. Azt is megtudhattuk, hogy az évszázadok alatt volt itt ferences kolostor és magtár, ma pedig református templom áll ezen a helyen.

A Szent Lukács evangélista szerb ortodox templom történetét és berendezési tárgyait Róth András Ervinné a helyi Szerb Nemzetiségi Önkormányzat elnöke ismertette. A templom megtekintése után a szerb házat is megnézhettük, amit gyönyörűen felújítottak az elmúlt években. Itt még egy kis vendéglátás és házi pálinka is várt bennünket. A közösségi ház kitűnő lehetőséget nyújt rendezvények megtartására, ahol a régi szerb emlékek is megtekinthetők. 

Sajnos negyedik célpontunkat a Szent Erzsébet katolikus templomot nem sikerült megtekintenünk, pedig háromszor is beszéltem az atyával. Mint kiderült, sajnos nem nyílik a templom ajtaja... 

Mivel maradt még időnk, ezért megnéztük még a Horthy telep különleges házait. Talán az országban egyedülálló, hogy egykor a házak fából készült tűzfalának felső részében a családok különböző motívumokat vésettek a fába, néhol a családnévvel, és mindenütt a vallásukra utaló kehely szimbólummal. Így fejezték ki, hogy az adott házban reformátusok élnek. Ez egy különlegessége a településnek, reméljük még sokáig fennmaradnak eme lakóházak a különös faragásokkal. Köszönjük mindenkinek a szép napot és a nagyszerű élményt, mindenkinek, akik bennünket fogadtak.

 




































A SÁRKÁNYOK FÖLDJÉN JÁRTUNK, AHOL MÉG A MADÁR SEM JÁR

  Keleti-Mecsek kerülő túránk 5. helyszíne ezúttal a "Sárkányok földjére" vezetett. Olyan helyszínt kerestem Óbánya és Hidas közöt...