Somberek történetébe bele sem kezdek. Feri bácsi több száz oldalas könyvet írt a falu múltjáról. E helyett leírom miket tekintettünk meg: Szűz Mária szent neve templom, Szent György szerb ortodox templom, Nepomuki Szent János-szobor, Sauska-kastély, kastélypark, művelődési ház, Hagyományok háza (múzeum), iskola (Kalász Márton emlékszoba a hagyatékából berendezve), német nemzetiségi tájház, Granárium (régi magtárból kialakítva), Heine-szobor, Német Nemzetiségi tanösvény, a település híres szülötteinek emlékkönyve tégla talapzatokon és a Szent Kereszt kápolna.
6 órába ennyi fért bele, de van még ennél több látnivaló is, ebben a csupán 1400 fős településen. Ez a sváb falu egy valóságos ékszerdoboz a Baranyai-dombságban. Feked is az, de Somberek közösségeivel még inkább élőbb, lüktetőbb és pezsgőbb mind programokban, mind rendezvényekben. Ehhez kitűnő épületeik, rendezvényközpontjaik vannak. És minden pontosan, precízen felújítva.
Sehol egy árva szemét, romos épületet nagyítóval kell keresni. A házak és porták felettébb gondozottak. Ugyan begyűrűzött már ide is a modern városi hangulat: térkő, kavics, kerti műalkotások az egykori virágoskertek és gyümölcsfák helyén. Az egész nap munkahelyen dolgozó embereknek ez a könnyebb, mert kevesebbet kell füvet nyírni, kertet művelni. Ez is szép, bár érdekes lenne, ha mindenki erre a stílusra térne át.
Ezúton is megköszönöm Csoboth Tamás polgármester úrnak, hogy köszöntötte csoportunkat és bemutatta a falu életét, különösen a gazdasági jelentőségét. Hálásan megköszönjük Michelisz Ferenc és Michelisz Balázs egész napos kalauzolását idegenvezetését. Hatalmas élményt adtak előadásukkal, és nagyon szép képet kaptunk Somberekről. Ha Magyarország minden települése ennyi értékkel és ilyen jó adottságokkal, lehetőségekkel rendelkezne, már világelsők lennénk. Hajrá Somberek!