2022. július 17., vasárnap

KEGYHELYLÁTOGATÓ FÜRDŐTÚRA MÁRIABESNYŐRE ÉS HATVANBA

 

Július hónapban Máriabesnyőre szerveztem kegyhelylátogató túrát. S bár nem ment minden tökéletesen, a vonat ugyanis odafelé elég sokat késett, a visszaúton meg többféle műszaki probléma adódott, sőt helyhiány miatt néhányan egy darabig csak állva tudtunk utazni. A kegyhelyen a templomot pedig zárva találtuk, s bejelentkezésünk ellenére is csak 40 perc késéssel érkezett valaki, aki a templomot kinyitotta, így az erre szánt időnk jelentősen lerövidült. Ha kissé sietve is, de azért megismerhettük a besnyői bazilikát, majd a közeli Hatvanba utazva fakultatívan a termálvizű fürdőben töltöttük a délutánt. Az alábbiakban közreadom a máriabesnyői kegyhely történetét.
 
Gróf Grassalkovich Antal háromszor nősült. Első felesége 7 év házasság után meghalt. Második felesége szintén 7 év házasság után meghalt. Harmadik felesége Klobusitzky Terézia szintén 7 évi házasság után halálosan megbetegedett. Ekkor a gróf megfogadta, hogyha szeretett neje felépül, akkor kápolnát építtet Szűz Mária tiszteletére. Az asszony meggyógyult, de ő nem építette meg a kápolnát. Kérdezték ezután a grófot, hogy miért nem teljesíti fogadalmát. Ő így felelt: nem tudom, hogy az Isten hová akarja ezt a templomot. Egy alkalommal 1758-ban a hatvani birtokuk felől jöttek négylovas hintójukkal, amikor a lovak megbokrosodtak és „elragadták” a kocsit. Akkoriban a besnyői kanyar nagyon éles volt, és az életveszélyes helyzetben Istenhez fohászkodtak, majd a lovak hirtelen megálltak. Az életveszély elmúltával boldogan szálltak ki a hintóból, és akkor pillantották meg a fákkal benőtt templomromot. Ekkor határozta el a gróf, hogy itt építteti fel a kápolnát.
 
Következő évben, 1759-ben a máriabesnyői, régi premontrei templommaradványok helyén hozzákezdtek a kápolna felépítéséhez a loretói kegyhely mintájára. Ekkor történt az első csoda, ugyanis a fő építőmester, Fidler János, álmában különös üzenetet kapott: „a régi templom romjai között, ahol egykoron a főoltár állt, valamilyen szép tárgyat talál, ha ásni kezd”. Fidler másnap ásás közben rá is akadt egy 11 cm magas, elefántcsontból készült Mária-szoborra, amely a szívét nyújtja bal kezével gyermekének. A kis műremek a középkorból származhatott és valószínűen az egykoron itt állt templomhoz tartozhatott, de az tényleg csodaszámba ment, hogy a templom pusztulása után is megmaradt épen a föld mélyén, és nem találták meg a haszonlesők.
 
A gróf ezt a szobrot égi jelnek vette, ezért készíttetett egy ezüstházikót neki, metszett üveggel, amely máig megtekinthető a máriabesnyői kegytemplom oltárán. A kápolnát 1761. augusztus 15-én szentelték fel. A gróf 1763-ban telepítette le a kapucinus szerzeteseket, hogy gondját viseljék a kegyhelynek. Mivel sok zarándok érkezett a kegyhelyre, a gróf úgy döntött, hogy a kápolna elé egy nagy kegytemplomot emeltet. Ennek munkálatait egy altemplom építésével kezdték meg, majd a felső templomot erre ráépítették. Az elsőként épült kápolnát egy nyaktaggal (kisebb templomhajó) kötötték össze az új templommal. Ettől építészetileg igen különös és egyedülálló templom- és kápolna-együttes született.
 
A kis kegyszobor az évszázadok alatt több csodát is tett, így az egyház is elismerte, mint különleges szent tárgyat. Még írásban is feljegyezték például egy gödöllői mészáros csodával határos gyógyulását, aki a legenda szerint taglójával olyan szerencsétlenül vágott a karjára, hogy fél kezére megbénult. A mészáros Besnyőre zarándokolt és ott könyörgött Máriának a gyógyulásért, amit meg is kapott még a templomban. A szobornak és a hozzá fűződő legendáknak köszönhető, hogy az elmúlt századokban Máriabesnyő népszerű zarándokhely lett, ahol egykor ezrek fordultak meg Nagyboldogasszony (augusztus 15.) és Kisboldogasszony (szeptember 8.) alkalmával. Ma évente négy búcsút tartanak, jellemzően a kolostor udvarán, a szabadtéri oltárnál.
 
2008-ban bazilika minor rangot kapott a kegyhely, és bár hatalmas belső értékekkel rendelkezik, az szemmel láthatóan nincs túl jó állapotban. Az utolsó teljes körű felújítás 1942-ben történt, azóta, csak kisebb állagmegóvások, illetve a templom és a kolostorépület külső festése történt meg. Gödöllő és a hozzátartozó Máriabesnyő lakossága 31.000 fő sok fiatallal, ennek ellenére az egyházközség elöregszik, az idős sekrestyés szerint nehezen találnak gondos kezeket a renoválásokhoz, s az anyagi fedezet előteremtése is sokszor gondot okoz. Látogató, hívő vagy zarándok sincs már annyi, mint „azelőtt”. Mindezek ellenére Máriabesnyő kegyhelye és az itt álló bazilika olyan értékekkel rendelkezik, amit mindenkinek érdemes megtekinteni.
 











































ILLOCSKA ÉS LAPÁNCSA A SZERB ORTODOX TEMPLOMOK SOROZATÁBAN

  A baranyai szerb ortodox templomok sorozatában újra Dél-Baranya határmenti két településére, Illocskára és Lapáncsára látogattunk 18 főv...