2022. június 15., szerda

FÜRDŐTÚRA BÁZAKERETTYÉRE

 

Bázakerettye Zala megyében, a Zalai-dombságban, az Egerszeg–Letenyei-dombság területén fekszik. Pécsről nagykanizsai és letenyei átszállással elfogadható csatlakozásokkal egy napos program szerint elérhető, Pécsről 6.29-es vonatindulással, majd buszos visszaérkezéssel 20.05-re.

 

Az egységes Bázakerettye csak 1937 óta létezik, előtte két önálló falu, Báza és Kerettye volt. A falvak első említése a 14. századból ismert. A 16. században a térség a Kerecseny család birtokába tartozott. A török időkben valószínűleg gyéren lakottá vált a település, majd a 18. század elején válik ismételten lakottá a két falu. A 19. század eseménymentesen telt el itt, a terület egy rendkívül elmaradott körzetté vált. A 20. század első felében azonban hirtelen szerencse köszöntött a két falura. Trianon után ugyanis gyorsan próbáltak kőolajat találni a jelenlegi Magyarország területén. A Budafa–2-es kút fúrásakor 1937. február 9-én azonban sikerrel jártak, így megtalálva Magyarország első kőolajmezejét, amely egyben metángáz forrásként is szolgált. 1938-ig összesen 3 kutat fúrtak az újonnan egyesített településen, Báza és Kerettye között. (Bevallom, a zalaegerszegi olajkutatásokról, olajipari tevékenységekről, és a múzeumokról tudtam, de Bázakerettye olajos múltját eddig egyáltalán nem ismertem.)

 

Az olajmező azonban természetes kimerülése folytán hamar vesztett korai nagy teljesítményéből. Később mélyebb rétegekben újabb kőolajat találtak, ami az 1960–70-es években a térség vezető településévé tette a falut, ahol esetenként 1700-an is dolgoztak. A korábbi 300 fős kis falu lakossága 10 év alatt 1400 főre gyarapodott. Mára az olajmezők nagyrészt kimerültek, a dolgozók másutt voltak kénytelenek munkát találni. A lakosság száma napjainkban 800 fő körül mozog. 

 

Azonban az 1990-es években felfedezett termálvíz újabb lendületet adott Bázakerettye fejlődésének. A régi hideg vizes strand 1938-ban épült a jelenlegi helyén. 1994-ben kezdődtek a felújítások, a modern strand 1996-tól üzemel. 2002-től már termálvízzel tudják feltölteni a medencéket. Az itt talált termálvíz nem olyan meleg, mint általában másutt, de azért fürdőzésre így is kellemes. Öt medence van jelenleg, 19-24 fokos (úszó), 29-30 fokos termál, 31-33 fokos termál, 32-34 fokos termál és egy 34 fokos gyermekmedence. 

 

A fürdő a falutól kissé távolabb, attól, kb. 1 km-re egy domb oldalában helyezkedik el, de az autóbuszok itt is megállnak, ám a megálló neve furcsa módon nem fürdő, hanem Bázakerettye, kultúrház. (Valóban van itt a strand mögött egy kultúrházi épület is, de szerintem a fürdő a meghatározó, turisztikailag mindenképp.) Egy érdekesség: a fürdő területén vezetett egykor át a piros sáv turistajelzés. A fürdő területén a kerítésen belül egy erdős részen, régi jelzést lehet látni az egyik fán. Ma már a jelzés kb. 50 m-el arrébb, a fürdő előtti részen és a műúton vezet.

 

A fürdő parkja nagyon szépen gondozott, ám a létesítmény egyetlen hátránya, hogy a medencék felett egyetlen árnyékoló sincs, és a fák is távolabb vannak, így semmilyen árnyék sincs. A napvitorlák a medencéktől távolabbi részen találhatók csak. Ezt a hiányosságot pótolni kellene, és akkor tényleg szuper lenne. Szerencsére most csak 28-29 fok volt, és még valahogy ki lehetett bírni, de tűző napsütésben akár már 20 fokban is le lehet égni rövid idő alatt, főleg vízben, ami visszaveri a napsugárzást.

 
















































Az "olajfalu", azaz Bázakerettye múltjáról és jelenlegi helyzetéről
egy érdekes cikk ide kattintva olvasható: 

https://24.hu/kozelet/2018/02/02/szocialista-kanaanbol-eloregedett-ementali-lett-a-zalai-olajfalu/

ILLOCSKA ÉS LAPÁNCSA A SZERB ORTODOX TEMPLOMOK SOROZATÁBAN

  A baranyai szerb ortodox templomok sorozatában újra Dél-Baranya határmenti két településére, Illocskára és Lapáncsára látogattunk 18 főv...