2024. november 30., szombat

ZSELICI TÚRA LADRA

 

Lad: Barcstól 30 km-re északra, Szigetvártól 16 km-re északnyugatra fekszik a Dél-Somogyban. A középkorban csak egy Lad nevű helység volt a vármegye területén, mely már az 1332-1337. évi pápai tizedjegyzékben is szerepelt, tehát ekkor már plébániája is volt. 1452-ben Csapi Máté birtoka volt, aki itteni birtokait Páti Török Lászlónak adta zálogba, 1453-ban pedig a Bódogasszonyfalvi család nőtagjai a helység részeit a Csapiaknak zálogosították el. A török időkben, az 1565-1566. évi török kincstári adólajstromban Lad 8 házzal volt felvéve.

Az 1660. évi pannonhalmi főapátsági dézsmaváltságjegyzék szerint az Istvánffy családé volt. 1715-ben 7 háztartást írtak benne össze s ekkor a kincstár birtoka volt. 1726-1733 között a gróf Rindsmaul család birtoka, 1738-ban Szily Ádám birtokába került. 1745-ben németek telepedtek le Ladra. Ekkor a helység két részre szakadt és ez a falu lett Németlad. 1875-ben és 1880-ban nagy tűzvész pusztított a településen, ekkor majdnem az egész község a lángok martaléka lett.

A település határában fekvő Tolvajvölgyet egykor sűrű erdő borította, amely a régi betyárvilágban sok szegénylegénynek a búvóhelye volt. A településhez tartoztak Gyöngyös-puszta, Mária-major, Tiltvány- és Szentmihály-puszták is. A mai község Magyarlad és Németlad egyesüléséből jött létre 1950-ben. A település lakossága ekkor érte el a csúcsot 1200 fővel, ma ennek csak fele a lakónépesség.

Munkás Szent József templom: a nagy befogadóképességű katolikus templom 1855-ben épült neogót stílusban.

Kálvária: Ladon a Petőfi utcában, a templom közelében található a ”Szabadság téri temető” – s ennek szélén áll a 19. században épített, szépen karbantartott stációsor, és a domb tetején  a neoromantikus kápolna, melyet gróf Czindery László építtetett a  családi sírboltja fölé, s melynek építését 1855-ben fejezték be.

Hoyos-kastély története: a hajdani Magyarlad és Németlad határán, ma a falu közepén található a Hoyos Miksa-féle grófi kastély és az azt övező park. A kétszintes, ötszáz négyzetméteres építmény alatt hatalmas pincerendszer is van. A néhai tengerészkapitány egzotikus növényeket is telepített 28 hektáros parkjába, amelyet 1943-ban védetté nyilvánítottak. Rendkívül értékes növényritkaságok teszik egyedülállóvá az épület környékét. Hoyos Miksa, aki megszállott gyűjtő is volt, a kocsányos tölgy és a juhar mellé Kelet-Kínából származó szillevelű gumifát, tiszafát telepített és megtalálhatjuk a fenyőfákat is számtalan örökzöld társaságában. Az egykori Hoyos-kastély, mely angol vadászkastély stílusban épült, kora nevezetes látványossága volt. Az épület az ezredfordulóra sajnos igen leromlott, s jelentős felújítást kellene végrehajtani rajta, hogy ismét régi fényében csillogjon. A kastély egykor négyezer kötetes könyvtárral rendelkezett és biedermeyer bútorzattal volt berendezve.

Angolparkjában szobormaradványok és egy régi kolostor emlékei láthatók. A kastélyban az 1990-es években még iskola, a kiskastélyban pedig az erdészet egyik kirendeltsége működött. Az egységek kiköltöztek, a kastély magánkézbe került, de a vállalkozó tönkrement, így a kastély évtizedek óta üresen áll, és állapota rohamosan romlik.

A településen egy szép talpas tájház is látható. 

Erdei túránkat Hámosatya nevű völgyben kezdtük meg. Az előző napi esők után a sáros terep, ahogy haladtunk, csak fokozódott. Hiába, elszoktunk mi ettől, az utóbbi száraz évek során… A Pap-erdőn áthaladva szép utunk volt a dombtetőig, ahol megpillantottuk a böcörpusztai kápolnát. Gondoltuk, még 1,5 km, s hamarosan odaérünk. Lementünk a völgybe, ahol egy bozótos és mocsaras terület állta utunkat. Kerestük a kedvezőbb átkelési lehetőséget, de mind több oldalirányú patak csatlakozott a völgybe, ami még inkább vizenyőssé tette a lábunk alatti talajt. Nagy nehezen átjutottunk a kritikus részen, de ott egy igen széles mélyvizű és nagy vízhozamú patak folyt végig a völgyön. Több száz méteren nem találtunk átkelési lehetőséget a megáradt patakon. Az idő is egyre múlott, ezért úgy döntöttük, ezt a célpontot, vagyis a kápolna felkeresését nem vállalhatjuk, mert nem mindenki tudna biztonsággal átkelni a patakon, s az egyetlen buszjárat elérése is kockázatossá válna.

Egy túratársunk mégis úgy döntött, hogy tovább keresi a völgyben az átkelési lehetőséget, s megpróbál eljutni a kápolnához. Mi a Rudénki-mezőn át indultunk el visszautunkra, majd a volt Saroltapuszta temetőjénél tartottunk egy kis pihenőt. Néhány sírkő még látható az erdei sírkertben.

Az eredetileg kinézett buszmegálló felé tartottunk, amikor egy autós lassított, és közölte velünk, ne menjünk tovább, mert kiengedte a telep nagy kutyáit, és szabadon vannak, hogy ne lopjanak tőlük. Ahelyett, hogy visszaterelte volna őket, tovább ment. Még jó, hogy szólt, hogy milyen veszély leselkedik ránk… Szerencsére a másik irányban Újhedrehelyen is volt megálló, és ugyanannyi úton juthattunk oda. A buszmegállóba érve túratársunk is utolért minket, és örömmel újságolta, hogy ő átkelt egy leszakadt fahíd mentén a patakon és eljutott a kápolnához. Ennek igazán örültünk, s most az ő fényképeivel kell megelégedjünk.

A tervezettek szerinti busszal utaztunk Barcsra. Néztük, hogy Barcson el fogjuk érni a szokás szerint késedelmesen érkező vonatot, mert 10-11 percet késik. Viszont a Szombathely felől érkező IR vonat akkor indult el a peronról, mikor ott szaladtunk a buszról leszállva. Mégsem késett olyan sokat, csak 5 percet, és elindult. Sebaj, mert tudtuk, indul fél óra múlva személyvonat is, egyébként is ezzel terveztük a hazautat, csak mégis jó lett volna a korábbi indulás. A jóleső fáradság érzésével tértünk haza kalandos utunkról. Köszönöm mindenkinek a kitartást a nehéz terepen.

Aki egy kis történelmet is szeretne megismerni, az ide kattintson:

https://drlaszlofycsaba.com/elmulas-ladon-a-hoyos-kastely/

És a mai urakról infó itt:

https://jankovich-birtok.hu/hu/









































2024. november 27., szerda

VÁROSLÁTOGATÁS BAJÁN

 

A Máriakéméndi Kegytemplomért Baráti Kör csoportja ezúttal Bajára látogatott, ahol az alföldi város kisebb, de jelentős műemléki értékű látnivalóival ismerkedtünk. Baja egy sokszínű pezsgő turisztikai életű város, mely jelentősen kapcsolódik a Duna folyóhoz és a Sugovicához. A városlátogató túrán 40 fő vett részt, köztünk jelentős számban bajai túratársaink is, akik utunk során kalauzoltak bennünket, sok értékes információt megosztva városukról. Ezt megkoronázva nagyon finom meleg teával, pogácsával és sós süteménnyel kedveskedtek nekünk a kissé borongós, néha csepegős időben. Ezúton is köszönjük kedvességüket.

Köszönjük mindenkinek, aki bennünket fogadott, akik a templomot, és kápolnákat kinyitották és bemutatták nekünk. Baján annyi további látnivaló van, hogy még két további napot lehet erre szánni.

Az alábbiakban ismerjük meg röviden Baja városának azon értékeit, melyeket felkerestünk és meglátogattunk.

 

Szent Miklós szerb ortodox templom

A bajai szerb templomok közül kettő maradt fent. A legrégebbi a Szent Miklós tiszteletére emelt templom. Mai barokk formája 1779-ben megtörtént átalakítás nyomait tartalmazza. A 41 méter magas tornyán copf füzérdísz és színes pilléreket láthatunk. Az ikonosztázian képfala a Markoviny fivérek alkotása, a 18. századból. Az ikonosztáz festményeit Arszenije Teodorovity, belgrádi ikonfestő készítette, 1792-ben. Az ő munkája az eredeti berendezésből fennmaradt püspöki trónus is. Az ikonosztáz kiemelt műemléki védettséget élvez.

 

Ártézi kút

 

Az ártézi kút a vízhálózat kiépítése előtt jelentős szerepet játszott a városlakók vízellátásában. Magas ásványi anyag tartalma miatt sokan fogyasztják a kutak vizét, kiválóan alkalmas gyomorbántalmakban szenvedőknek. A kút úgynevezett „borvizet” szolgáltat. Ez az elnevezés erdélyi eredetű, különféle szénsavas, savanykás ízű forrásvizeket jelent.

 

Szent János-kápolna

 

Nepomuki Szent János-kápolna Baja legkisebb kerületében, Szentjánoson áll. Eredetileg a vízimolnárok, hajóácsok kápolnája volt. A kápolna 1876-ban téglából épült. Latinovits Gábor címzetes püspök, bajai prépost szentelte fel 1877-ben, a védőszent, Nepomuki Szent János búcsújának másnapján, május 17-én. Az 5,65 méter széles és 12,6 méter hosszú egyszerű építmény kis tornyocskája, bejárati ajtaja nyugatra néz. Főhomlokzatán három üres szoborfülke látható, ereszvonala fölött oromzat húzódik. A falon két egymás fölé helyezett kis márványtábla mutatja, hogy 1876. március 12-én, 1883 januárjában és 1897. augusztus 17-én meddig ért a kiöntött Duna vize. Faszerkezetű tornyát bádog héjazatú toronysisak zárja le. Tornyában egy kis harang lakik. A kápolna déli oldalához sekrestye csatlakozik. A kápolna előtt a védőszent szobra áll.

 

Sugovica

A Duna egyik mellékága Bajánál. Bajának, a halászlé fővárosának, meghatározó, és látványos eleme. Homokos partja, árnyas fűzfái nyaranta a helyieket és turistákat is vonzza. Kellemes sétaútjai és az ingyenes szabad strandja, mind a kikapcsolódásra csábítanak. Baja lakossága kötődik a vízhez, a bajai folyó nyaranta benépesül, különböző események színtere. 

A Sugovica a Duna egyik mellékága Bajánál. A keleti partján van a város központja, a nyugati partján pedig a Petőfi-sziget. Többen azt feltételezik, hogy a folyó egykor a Duna főága lehetett.

Nevének eredetére két magyarázat létezik. Az első – természetesen – egy legenda, mely szerint egy gazdag vízimolnár lánya, Súgó Vica és egy szegény molnárlegény szerelmesek lettek, de a lány apja nem adta lánya kezét a legénynek, akik így együtt vetették magukat a folyóba. 

A Sugovica névre van egy másik – talán valószínűbb – magyarázat. A szláv „sugava voda” – vagyis piszkos víz – kifejezésből származhat. Régen ugyanis a dunai bejárata alacsony vízállás idején iszapossá vált, árvíz idején pedig a hordalék átvonult rajta.

A Duna és a Sugovica torkolatánál áll a város híres szülöttéről elnevezett Türr-kilátó. Türr István olyan jelentős vízügyi vállalkozások kezdeményezője volt, mint a Korinthoszi- és a Panama-csatorna megépítése, vagy éppen a Sugovicát a Ferenc-csatornával összekötő átvágás.

 

Szent Rókus kápolna

Az 1739-es pestis járványt követően határozták el a város lakói, hogy megmenekülésük emlékére egy kápolnát emelnek Szent Rókus tiszteletére. A kápolna állapota a 18. század végére leromlott, ezért Harlikovics András javaslatára új kápolna építését határozták el. Az építésről szóló szerződés szerint hosszát 9, szélességét 4,5 ölben határozták meg. 1795-ben Szent Rókus napjára, fejeződött be az elődök fogadalmát teljesítő második impozáns kápolna építése. Ott áll ma is a temető régi kápolnájának helyén a Batthyány utca (egykoron találóan Gyász utca) tengelyében, Szent Rókus tiszteletére. Főoltárképét Hanisch Mátyás (Mathias Hanisch) festette, 1802-ben.

A kápolna külső falain emléktáblák, sírkövek láthatók. Valószínű, hogy ezek nemcsak epitáfiumok, hanem legtöbbjének sírkamrája is a kápolna külső fala mellett, vagy kriptájában van. Hajdanában ebbe a temetőbe temetkezett a nemesség és a gazdagabb polgárság, itt nyugszanak pl. az Auer, Császár, Harlikovics, Pilaszánovics családok tagjai is. Itt kapott márványtáblával jelzett végső nyughelyet a város neves szülötte, az első független magyar kormány hadügyminisztere, Mészáros Lázár is 1991-ben.

 

Hétfájdalmú Szűz kálváriakápolna

Az 1795-ben épült kápolna helyén épült 1836-ban. A kápolna egy domb tetején, szabadon áll. Az építése 7300 forintba került, amiből 1000 forintot Keresztesi Deák János özvegye adományozott. Egyhajós, homlokzata északnyugatra néz, és itt található a torony is. Sekrestyéje a délnyugati falhoz kapcsolódik. Homlokzata előtt négyoszlopos, timpanonos portikusz áll. A szentély falában 1841-ből származó sírkő található. A kápolna berendezése 18-19. századi; mellékoltárképét 1837-ben festette Schöfft József Károly. A Hanisch Mátyás 1804 körül festette főoltárkép a Fájdalmas Szűzanyát ábrázolja. A kápolna előtt Kálvária-szoborcsoport áll; Szűz Mária, Szent János és Mária Magdolna színezett kőszobrai 1795-ből valók. A stációfülkék és domborműveik 1766-ból származnak.

 

Déri-kert

 

Déri Frigyes 1916-ban megvásárolta és Bajának adományozta a kertet.
A ferencesektől vásárolt parkban szerette volna felépíttetni Baja város múzeumát, amely otthont adott volna a városnak szánt magángyűjteményének. Mindezt az első világháború és a trianoni események meggátolták. A Déri-kertben több művészeti alkotás, emlékmű is felállításra került: Déri Frigyes büsztje, Miskolczy Ferenc, Miskolczy László és Padányi Gulyás Jenő I. világháborús emlékműve és az 1956-os forradalom és szabadságharc emlékműve.

 
















































TAVASZI KIRÁNDULÁS PÉCS NYUGATI PEREMÉN

  Ezúttal csoportunk azon tagjainak hirdettünk egy rövid távú és kényelmes sétát, akik a hosszabb túrákat már nem tudják teljesíteni. Így e...