Máriagyűd a Pécsi Egyházmegye fő kegyhelye. A Sarlós Boldogasszony tiszteletére szentelt kegytemplom néhány éve bazilika ranggal is rendelkezik, melyet a pápától kapott. 2015-ben milliárdos projekt keretében megújult a templom és a teljes kegyhely, így méltóvá vált a sok ezer zarándok fogadására, mert ide tényleg elég sokan jönnek, s a magyarokon kívül a legtöbben horvátok. 8 év telt el a felújítások óta, s sajnos már 3-4 éve látható jelei vannak ismét az állagromlásnak. Kezdetben csak néhány folt jelent meg, de ma már egyre több helyen mállik a vakolat, s belül is repedezik a templom.
A templom környezetében lévő létesítmények sem kapnak mostanában olyan törődést, mint pár évvel ezelőtt.... Pl. az ivókutak egyáltalán nem működnek, a járdákat sem túl gyakran söprik, a kálvárián sem tegnap nyírták le a füvet. Tudom-tudom, sok ember munkája kell ahhoz, hogy folyamatosan a rend és tisztaság uralkodjon. A kegyhely egyébként az apróságokat leszámítva most is szép, s hát mindig minden nem lehet tökéletes. És ami még érdekes: én most voltam először a templom szentélyében az oltárnál. Eddig akárhányszor voltam, mindig kordonnal el volt kerítve, nem lehetett a szentély területére lépni. Most viszont a körüljáró oltárt is meg lehetett kerülni. Egy nagyon régi falfülke van itt, benne Mária szoborral, de ami még ennél is érdekesebb, hogy ki van téve egy üveglappal lezárt megvilágított falfülkébe az eredeti okirat (vagy annak másolata) arról, hogy 1805-ben VII. Piusz pápa búcsúkiváltságot adott a templomnak. Korábban azt hallottam, hogy nincs meg ez az okirat, pedig ott van. Máriakéméndnek sajnos nincs meg, vagy legalábbis nem tudni hol van... Talán a Vatikáni titkos levéltár őrzi, netán az Esztergomi érsekség, hiszen Kéménd anno oda tartozott, vagy Pécsi Püspökség. De hát, hol és ki kereshetné, nem lehet csak úgy ilyen iratokhoz hozzáférni. S ehhez latinul értő szakember kellene, aki tudja mit hol talál, s fordítani és értelmezni tudná...
Utam második állomása Harkány és a gyógyfürdő volt. Tavaly ezt írtam a bejegyzésembe: "Baranya legdrágább fürdője a harkányi gyógyfürdő. 5100 Ft. a belépő + még a szekrény használatért is fizetni kell 500 Ft-ot, így már 5600." Idén a következőt írhatom: Baranya legdrágább fürdője a harkányi gyógyfürdő. 6100 Ft. a belépő + még a szekrény használatért is fizetni kell 800 Ft-ot, így már 6900. Ft.
Szinte csak horvátok vannak, kevés német vendéggel, a magyarok aránya nem több 10%-nál. És sokan vannak, a fürdő megél a külföldiekből, ezért tartják magasan az árakat. Nem is megyek mostanában, bár már régóta csak egy évben egyszer mentem a magas árak miatt, de azt hiszem ez volt az utolsó. Vannak még a közelben 2-3 ezerért kellemes vizű gyógyfürdők.