2023. május 8., hétfő

PÜSPÖKI ÁLDÁST KAPOTT A MÁRIAKÉMÉNDI NAGYBOLDOGASSZONY KEGYTEMPLOM

 

A Baranyai-dombság egy régi híres búcsújáró kegyhelye újult meg az elmúlt évek során. A munkálatok során elkészült a máriakéméndi kegytemplom külső felújítása. Ennek köszönhetően egy kis ékszerdoboz lett a Karasica-völgyéből kiemelkedő szerény domb peremén álló, ligetes, fás parkkal körülvett templom. A beruházást két ütemben a Magyar Állam támogatta, összesen 95 millió forint értékben. Ez egészült ki a Pécsi Egyházmegye támogatásával.
A megújult templom május 7-én, püspöki áldásban részesült. A Krisztus feszület felmutatásával indult el a plébániaudvarból az ünnepi ruhába öltözött menet, a ministránsokkal, valamint az egyházi és világi méltóságokkal.
Felföldi László megyéspüspök Kovács József titkár jelenlétében megáldotta a külsőleg megújult templomot, majd a hívek bevonultak az épületbe, ahol kezdetét vette az ünnepi szentmise. Bukovics István atya a vendégek köszöntése után kiemelte, hogy a kegyhely megújításában jelentős érdemei vannak a Máriakéméndi Német Önkormányzatnak, a Máriakéméndi Önkormányzatnak, valamint a Máriakéméndi Kegytemplomért Baráti Kör tagjainak, akik jelentős fejlesztéseket hajtottak végre pályázatból és önerőből a kegyhely szépítése terén.
A főpásztor szentbeszédében kiemelte, hogy meg kell erősíteni a családokat, és az egyházi közösségeket, melyek előre viszik nemzetünket és egyházunkat. Ha együtt cselekszenek, erőt adnak egymásnak, s könnyebb lesz a holnap, és a jövő építése. Egyúttal köszönetét fejezte ki mindazok számára, akik kötődnek a máriakéméndi kegyhelyhez és annak életében szerepet játszanak. Fontos, hogy a nemzetiségek is kapcsolódjanak a helyi hagyományokhoz szokásokhoz, s örömteli, hogy számos településről érkeztek népviseleti ruháikat felvett hívek.
A szentmise végén Bukovics István plébános felkérte Soltész Miklóst, a Miniszterelnökség egyházi- és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkárát, Ritter Imrét, az Országgyűlés Német Nemzetiségi parlamenti képviselőjét, Fábiánné Mester Rita polgármesterasszonyt és Biki Endre Gábort, a templom gondnokát, hogy tartsák meg köszöntőjüket, és ünnepi beszédjüket.
Soltész Miklós kiemelte, hogy ma anyák napján emlékezünk meg földi- és égi édesanyánkról is, így különösen szimbolikus ma ez a kettős ünnep, hogy a Mária tiszteletére szentelt templom megáldására épp anyák napján kerülhetett sor.
Ritter Imre kifejtette, hogy a templom gondnoka mennyiszer tett jelzést, hogy segítségre van szükségük, s ő, amint tehette jött, és segített, hol azért, hogy megnézze, hogy épp hol tartanak a munkálatok, hol azért mert elakadtak, s szükség volt újabb lendületet adni az ügynek.
Fábiánné Mester Rita elmondta, hogy településüknek mennyire fontos a kegytemplom életben tartása, hiszen a település nevét azonosítják a Mária kegyhellyel, s országosan is egyre többen zarándokolnak el ide.
Biki Endre Gábor beszédében megemlítette, hogy ezen a szent helyen az elmúlt ezer év során ez már a harmadik templom amit felépítettek, és a másodiknak még ma is áll a középkorból itt maradt szentélye, melyhez hozzá építették a barokk hajót. Bár a templom a századok alatt többször elpusztult vagy leromlott az állaga, de közös összefogással mindig sikerült kilábalni a nehéz helyzetből, s a megújulás magával hozta a hitélet és a zarándoklatok fellendülését is.
A templom szentelésén nagyon sokan vettek részt, közel 500 fő, s voltak, akik nem is fértek be a templomba, ők a két nyitott ajtón keresztül figyelték a szentmisét. Ezúton fejezzük ki hálánkat és tiszteletünket a Magyar Állam képviselői felé, hogy támogatásukkal megújulhatott a máriakéméndi kegytemplom. Bízunk a folytatásban, s az elhangzottak szerint, a lehetőségek függvényében ígéret van a folytatásra. Így reméljük, hogy a közeljövőben megújulhat a templom belső tere is. Továbbá köszönjük főpásztorunknak, hogy gyakran ellátogat hozzánk, s, hogy segíti a közösség megtartó erejét, mely hozzájárul a kegyhely életben tartásához.
Kívánom, hogy a mai ünnep a kezdet legyen, s a fenntartás, állagmegóvás mellett a további renoválásokra, belső restaurálásokra is sor kerülhessen, s a templom mind többször teljen meg élettel és hívekkel.

Biki Endre Gábor, a máriakéméndi kegytemplom gondnoka
 










































































ILLOCSKA ÉS LAPÁNCSA A SZERB ORTODOX TEMPLOMOK SOROZATÁBAN

  A baranyai szerb ortodox templomok sorozatában újra Dél-Baranya határmenti két településére, Illocskára és Lapáncsára látogattunk 18 főv...