Pécsről a 9 órási „görbe szekszárdi” autóbuszjárattal utaztunk Magyaregregy határáig, a Vár-völgyig. A régi autóbuszvezetők így nevezték el azokat a Szekszárdra közlekedő járatokat, melyek nem a 6-os főközlekedési úton jutnak el Szekszárdra, hanem a Keleti-Mecsek falvait érintve, Bonyhádnál csatlakoznak vissza a 6-os útra, onnan pedig már a fővonalon teszik meg az utat Tolna vármegye székhelyére.
Amíg leszállnak a tarka ruhába öltözött turisták, addig áll járatunk (kb. 2 perc), így a
Vár-völgy torkolatát az autóforgalom elől el is elzárja. A leszállás után ismertetem a túra útvonalát, és a látnivalókat,
majd nekivágunk az útnak. A Vár-völgyben a könnyebben megközelíthető forrásokat
sorban felkeressük, így a Textiles-, Máré-, Iharos-, végül a Pásztor-forrást. Mivel
közelgett a dél, így a hosszabb pihenőnket (ebédszünetünket) a Pásztor-forrásnál tartottuk.
A falatozás után meredek úton (Szent Márton zarándokút) indultunk felfelé a gerincre, a K+ turistajelzésen észak felől kerültük meg a Cigány-hegyet, majd felmásztunk a szépen rendbehozott kilátóba. Itt csatlakoztak hozzánk a Tolnáról érkező túratársaink. A kilátótól köves úton ereszkedtünk le a Kisújbányára vezető műútra, ahol quad-ok sorozata robogott el mellettünk fiatalokkal, megtörve az erdő csendjét. (Van, akiknek ez jelenti a hétvégi túrát...)
Kisújbányára érve, akinek kedve volt, megnézhette a templomot, mely nyitva volt. Mivel bőven volt még időnk, ezért megnéztük a kis falu felső utcáit, szép házait. Itt találkoztunk Derksen Gyöngyivel, aki a Szent Márton zarándokút megálmodója, és rengeteg érdeme van a keresztény örökségek megőrzésében, akárcsak a máriakéméndi templomok felújításának támogatásában.
A falu szélén két forrást is megnéztünk, melyek most éppen csak csordogálnak, de a patak felsőbb szakaszán egy csepp víz sincs. Lejjebb a Bodzás-forrás az első, ami komolyabb vízhozamot produkál. Itt egy kis pihenőt tartottunk, majd az Arnold-keresztnél egy kis megemlékezésre került sor, felidézve a feszület állításának és felújításának történetét.
Az Óbányai-völgyben nagy szembejövő turistaforgalom volt, gyakran kellett félre állni, hogy a szembejövők a keskeny ösvényen vagy a patakátkeléseknél elférjenek. Sajnos a Csepegő-szikla és a Ferde-vízesés víz híján kevésbé látványos. A Pataki-forrásnál megálltunk, és aki kérte, töltöttem neki a csorgó vízből. Ez a forrás a Pataki-kulcsosházzal szemközt, a patak partján található, de mivel az útról nem látszik, bár 1 m-re megyünk el mellett, így senki sem fedezi fel. Kellene ide mindenképpen egy kék kör jelzés, és akár egy feliratos kis fatábla, mely a forrás nevét mutatná. A Pisztrángos-tavakat elhagyva, beértünk Óbányára, ahol még jutott idő egy kis pihenésre a Jéhn-kocsmába. Az italok mellet itt finom sült pisztrángot is lehet fogyasztani.
Óbányáról a turisztikailag fontos, 16.34-kor betérő közvetlen, átszállásmentes járattal utaztunk vissza Pécsre. Immár több, mint egy éve, 2021. decemberétől szabad- és munkaszüneti napokon Pécsről a 9 órakor Pécsváradon át Bonyhádra közlekedő járat óbányai betéréssel közlekedik, mely a kis faluba 9.53-kor érkezik. Óbányáról a hétvége mindkét napján, és ünnepnapokon is 16.34-kor járat indul, mely Pécsre 17.23-kor érkezik. Továbbá szabad- és munkaszüneti napokon Bonyhádról is indul 8.15-kor járat, mely Óbányára 8.44-kor érkezik. A Tolna Vármegyei természetjárók is könnyen megközelíthetik így a Keleti-Mecsek gyöngyszemét, Óbányát.
Fontos, hogy a 2021-ben indított járatokat mind gyakrabban használjuk. A tapasztalatok azt mutatják, hogy időnként kisebb-nagyobb szervezett turistacsoportok igénybe veszik, bár leginkább csak a délelőtti járatot Óbányára. A délutáni vissza-járatot kevesebben. Egyéni utazók azonban egyáltalán nem használják a járatokat, talán (és nyilván) sokan nem is tudnak róla. Óbányára tömegek érkeznek hétvégente, és kivétel nélkül most is mindenki autóval. Ezért propagáljuk mindannyian – környezetünkért felelős természetjáróként - a közösségi közlekedés használatát, ezzel is védve és kevesebbet szennyezve a környezetünket. Aki nem csak egy órás sétára indul el, hanem a Keleti-Mecsek szépségeit keresi fel Óbányáról kiindulva és ide visszaérkezve, annak kiváló lehetőség a délelőtti és délutáni járat.
A Máriakéméndi Kegytemplomért Baráti Kör évnyitó túráján ezúttal 60 fő vett részt. Ezúton is kívánok mindenkinek jó egészséget és örömökben, túrákban gazdag boldog új évet.
Biki Endre Gábor, túravezető
Fotók: BEG, Bauer Anikó, Bodnár Katalin