2023. szeptember 30., szombat

NYUGAT-MECSEK KERÜLŐ TÚRA ORFŰTŐL ABALIGETIG

 

Szeptember utolsó napján kellemes őszi, kissé még nyárias időben indultunk útnak 29 fővel, hogy a Nyugati-Mecsek nevezetes helyeit és szép erdőit felkeressük. Az induláskor köszöntöttem a résztvevőket és ismertettem a mai nap programját. Az Orfűi elágazástól indultunk és első állomásunk a Balázshegyi-kilátó volt, ahonnan fantasztikus panoráma, többek közt a Pécsi-tó tárul a szemünk elő.

A kilátó elődjét 1975-ben építették meg, ami fából készült, de később ez leégett. Ekkor döntöttek úgy, hogy egy strapabíróbb anyagból építik fel az új kilátót. Így 2001-ben az Orfűi Önkormányzat egy korábbi fúrótornyot vásárolt, ebből alakították ki a Balázs-kilátót. 

Meredek ösvényen gyertyános, majd bükkös erdőben, néhol kötél segítségével jutottunk el a híres Sárkány-kúthoz. Sajnos ezúttal sem láttuk működés közben, de azért történetét ismertettem a résztvevőkkel.

Legenda: valamikor réges-régen, amikor ezen a vidéken még alig laktak emberek, egy undok sárkány rémítgette itt hét határ népét. Mindenki tudta, hogy ajánlatos elkerülni azt a helyet, ahol a szörnyeteg mutatkozni szokott. Jól ismerték morgolódó hangját, mert az messzire elhallatszott abból a barlangból, amelyikben lakott. Futott is a nép a földekről a faluba, ha meghallotta a sárkány morgását, fogainak szörnyű csattogását! Nagyon szerették volna, ha valaki megszabadítja őket az örök veszedelemtől. Egyszer nagy sokára aztán vége szakadt a szüntelen rettegésnek. Úgy esett a dolog, hogy a sárkány hiába vadászott, lesett, már harmadik napja a határban. Elfáradt a sok csúszás-mászásban, éhes is volt szörnyen, az idő is borúsra fordult, bebújt hát aludni a barlangjába. Jószerével el sem szunnyadt még, amikor olyan irtózatos égi háború tört ki, hogy nem csak nagy hatalmas fákat tördelt, hanem a Mecsek szikláit is megmozgatta. A dühöngő orkán pillanatok alatt odagörgetett egy nagy követ a sárkány barlangja elé. A sárkány hallotta a dübörgést, gondolta, megnézi a háza táját. Hanem hiába erőlködött, nem tudott kijönni barlangjából, mert az óriás szikla egészen eltorlaszolta a kijáratot. Feszegette a sziklákat, nekirugaszkodott százszor is újra, de hiába volt minden erőlködése. A föld kérge jobbra, balra megrepedezett, a szakadó eső, a lezúduló víz befolyt a repedéseken, és újra meg újra magasra fröcskölt, amikor a sárkány a sziklát emelgette. Végül is belefáradt a haszontalan erőlködésbe, úgy döntött, alszik egyet, majd újra megpróbálkozik a munkával. A nép hamarosan megtudta, hogy a sárkány a barlangban rekedt. Hogy ma is él, annak sokszor jelét adja, napokig, néha hetekig alszik, amikor aztán fölébred, megfürdik a barlang mélyén egy nagy sziklamedencének kristálytiszta vízében. Ilyenkor úgy kinyomja a vizet a medencéből, hogy vastag sugárban buzog föl a forrás. Még a fürdőző szörnyeteg lubickolása, szürcsögése is fölhallatszik a mélyből.

Földtani magyarázat: a Sárkány-kút jelentős hírnévvel rendelkező, időszakos karsztforrás. A forrást éveken át folyamatosan figyelték, hogy a szűk barlangos forrásszájon át milyen rendszerességgel történik kifolyása. Vizsgálták, hogy működése összefüggésbe hozható-e a korábbi időszakokban történt csapadékhullással. Az itt elhelyezett regisztrációs műszer szerint a forrásszájon olyan vízkitörések történtek, melyek a forrás teljesen önálló, sajátos működésére utalnak. A triász mészkőben kialakult, nem feltárt szifonrendszerben a karsztvíz olyan szinteket érhet el, melynek következményeként időszakosan megindulnak a vízkitörések. A kifolyások igen intenzíven indulnak meg, majd fokozatosan csökkenő tendenciára váltanak. Működésének huzamossága is egyedi, pár perctől akár napokig tartó is lehet, így hidrogeológiai szempontból igen ritka természetes jelenség.

A Sárkány-kutat elhagyva az Orfű-tó mellett értünk a régi vízimalomhoz és a papírmalom épületéhez. A közeli erdőben felkerestük a korábbi feltárás helyét, ugyanis a kis domb tetején kőfalak évszázados romjait találták meg a közelmúltban. A feltevések várnak, templomnak gondolják, de az épület alaprajza alapján a legvalószínűbb egy 14-15. századi kolostor. Itt a romok közelében van a Vízfő-forrás és barlang, ami Orfű híressége is egyben.

Az Orfűi Vízfő-barlang Magyarország fokozottan védett barlangjai közül az egyik. A Mecsek-hegység fokozottan védett öt barlangjának egyike. A harmadik leghosszabb barlang a Mecsekben. A hegység legbővizűbb és legnagyobb vízgyűjtőterülettel rendelkező forrásának, a Vízfőnek a forrásbarlangja. Egy időben Komló vízellátását segítette a barlang vize. Az Orfűi Vízfő-barlang bejáratától nem messze található Forrásházat, azaz a Gomba nevű épületet, amely egy szivattyúház, a barlang ivóvíznyerés céljából történt kiépítésekor építették és Csete György tervezte.

A Vízfő tanösvény közelében leltünk rá a Pécsi Barlangkutatók-forrására, melyből dőlt a víz. A réten sok szép őszi kikericset láthattunk, majd Orfűn áthaladva az elapadt Zipernowszky-forrás mentén öreg erdőbe tértünk, melynek szép szakadékos völgyeit csodálhattuk meg. Az abaligeti műúton átkelve a Mész-völgyön át vezetett utunk, érintve a Kispaplika-forrást, melynek kibelezett vízműháza évtizedek óta csúfítja környezetét. Érdekes, hogy ezek torzók és tájidegen, már nem használt betonelemek, villamos kapcsolószekrények, és egyebek nem zavarják a Duna-Dráva Nemzeti Park kollektíváinak szemét, miközben más, jószándékú természetet nem károsító tevékenységet tiltanak.

Hatalmas, pusztulóban lévő öreg bükkök mentén értünk el az Abaligeti Cseppkő-barlanghoz és a csónakázótóhoz. A barlangból kifolyó forrás neve a Nagy-paplika-forrás.

A monda, miszerint a török időkben az abaligetiek a falu határában található barlangba menekültek az ellenség elől. Volt azonban egy áruló, aki a törökök tudomására hozta a rejtekhelyet, akik a barlang előtt tüzet gyújtva próbálták meg kifüstölni az ott rejtőzködőket. A magyarok a füst elől a barlang belseje felé húzódva a hegy túloldalán másik kijáratra leltek, azon át kimászva hátba támadták az ellenséget, melynek egy része a barlang előtt lelte halálát, mások a barlangba menekülve a füsttől fulladtak meg.

A falu plébániáján őrzött írásos emlék szerint az Abaligeti-barlang előürege 1758-tól a falu plébánosának Riedl Antalnak, háza felépültéig pincéül szolgált. Innen származik a mai is használatos Paplika elnevezés. A barlangból kiömlő vízfolyás akkoriban több vízimalmot hajtott. 1768-ban egy helybéli molnár, Mattenheim József, a patak vízhozam ingadozásának okát kutatva bejárta a barlangot.

Az Abaligeti-barlang első részletes vizsgálatát Kölesi Vince ispán végezte, aki 1819-ben a helyi ispánnal bejárta a barlangot és elkészítette alaprajzát és hosszmetszetét. A páratlan szépségűnek leírt képződmények nagy része a későbbi rongálások eredményeképp mára már teljesen eltűnt, a barlang inkább változatos formakincséről ismert.

A természetes állapotba való első komolyabb beavatkozások 1833-ban történtek, amikor Festetics Lajos saját költségén robbantással tágíttatta a bejárati részt. A barlangot egyre nagyobb érdeklődés övezte, és az 1800-as évek vége felé már belépőjeggyel, hivatásos vezetővel lehetett megtekinteni. 1884-ben a falu plébánosa, Chalupni János közadakozásból és saját pénzét hozzátéve a bejáratot bányászokkal tovább tágíttatta és a patak fölé 36 tölgyfa hidat készíttetett. 1900-ban egy Párizsban megjelent, a világ 100 csodáját ismertető kiadványban is szerepelt az Abaligeti-barlang.

Mivel még volt időnk a busz indulásáig, így mindenki kedvére feltöltődve élvezhette a tó környékén a kellemes őszi időt. A Nyugat-Mecsek kerülő túrasorozat következő része október 28-án, szombaton folytatódik. Cserditől Bodáig vezet majd utunk egy csodálatos vörös homokköves sziklás, forrásokkal teli patakos völgyön át.

Biki Endre Gábor, túravezető











































IREGSZEMCSE - TAMÁSI

 

1938-ban jött létre Felsőireg és Szemcséd egyesítésével. Az egyesített falu neve kezdetben Felsőireg volt, majd 1939-ben vette fel az Iregszemcse nevet. Ireg első írásos említése 1263-ból való, ekkor az ábrahámi cisztercita kolostornak volt tulajdona. 1327-ben az Ozorai család birtoka volt, majd 1387-ig királyi. Ekkor Luxemburgi Zsigmond király a Tamássy családnak adományozta. Ezután a Hédervári családhoz került. A törökök kiűzése után az elpusztult település a Viczay család birtoka lett. Pallavicini Ede őrgróf felsőiregi birtokos lett a 19. században. 1911-ben Pallavicini Ede őrgróf a vaskecskési 1400 holdas birtokát Felsőireg és Tengőd mellett megvették Ring Lipót és Samu kaposvári fakereskedők. 

Utolsó birtokosa 1917 és 1944 között báró Kornfeld Móric volt. Felsőireg nagyközség volt, 1891-ben 2974 magyar lakossal, posta- és távíróhivatallal, postatakarékpénztárral, ipartestülettel. A grófi birtok 1944-ben megszűnt. Az uradalom egy részéből az Iregi Állami Gazdaság, másik részéből Kutató Intézet alakult. 1953-ban kezdődött a termelőszövetkezet szervezése, kezdetben három is működött a községben (Új Élet, Rákóczi, Újbarázda). Újireg 1951-ig kisközség, 1966-1990 között Iregszemcséhez tartozott, azóta újra önálló. 1975. január 1-jétől a megyehatár rendezése miatt a Tengőd községhez tartozó Hékút és Okrád pusztát Iregszemcséhez csatolták. 

A 17-18.század során újratelepülő Ireg a középkori templomot használja, aminek hajóját az új templom építésekor (1766 után) lebontották, ám szentélye szerencsésen napjainkig fennmaradt. A régi templom, illetve szentély korát 14-15. századinak feltételezik. A kis szentély Nepomuki Szent János kálvária-kápolnaként funkcionált a közelmúltig, ám jelenleg teljesen elhagyatott, és, ha bár még nem romos, de nincs túl jó állapotban. Az elmúlt években a kápolna környezete szépen parkosított volt. A fák és cserjék többségét azonban kivágták, s a környezete teljesen gondozatlan, csupán alkalmi gyors fűnyírások történnek, évente pár alkalommal.

Ami még érdekes, hogy az itteni kálvária három keresztből és kálváriakápolnából áll, de stációk nem tartoznak hozzá, pedig lenne mellette alkalmas terület. Érdekes, hogy egy ilyen nagy falu nem épített hozzá stációfülkéket. A keresztek elhelyezkedése viszont felettébb furcsa, nem illik és nem illeszkedik a kápolnához. Különleges a plébániaépület formája, mint egy kis templom, mely szintén a régi templom (kálváriakápolna) közelében áll.

Szép kastély is van Iregszemcsén, ám alig látszik a kerítésen beüli épület, fotózni sem lehet, jelenleg kisegítő iskola működik falai között.  Iregszemcse után Tamási, gyógyfürdő következett, a képek itt készültek.

A fentiek forrása: wiki és http://regmult.blogspot.com






































ILLOCSKA ÉS LAPÁNCSA A SZERB ORTODOX TEMPLOMOK SOROZATÁBAN

  A baranyai szerb ortodox templomok sorozatában újra Dél-Baranya határmenti két településére, Illocskára és Lapáncsára látogattunk 18 főv...