2022. január 30., vasárnap

A KELETI-MECSEK CSODÁS TÁJAIN JÁRTUNK-KELTÜNK

 

 

Január 29-én, szombaton a Keleti-Mecsekben túráztunk. Pécsről a 9 órási turistajárattal, avagy a „szekszárdi görbejárattal” utaztunk a Váraljai elágazásig. Programunk első állomása a Vár-fő-hegy volt, ahol a 13. században egy kisméretű váracska állt. A kilátás gyönyörű, a Vár-hegy viszont elhanyagolt. Az 1994-95-ös feltárás után itt a helyiek nagy lendülettel pihenőpadokat helyeztek ki, lépcsőket alakítottak ki, később egy új turistaút is létesült. Az erdei bútorokat az idő megette, karbantartásukkal nem törődtek, a turistajelzések elkoptak. Váralján a faluban még látni elhalványodott jeleket, a Vár-fő-hegyen viszont már egyetlen darab sincs. Az út nem is egészen követhető, csak egy magánterületen át sikerült feljutnunk a „hegyre”. Viszont a kilátás mindenért kárpótolt bennünket.

Váralját ezután keletről kerültük meg, majd a dombos területet szép bükkös erdő váltotta fel. Megérkeztünk a Váraljai-parkerdő szép tavaihoz. Itt viszont kellemesen csalódtunk, mert nagyon szépen megújultak az erdei létesítmények. Új esőbeállók is találhatók a területen. A tó partján ebédszünetet tartottunk, majd elköszöntünk néhány társunktól, akik nem egészen jól mérték fel, hogy ez ma nem egy könnyű túra: 15 km, és 500-as szint, mialatt két hosszan elnyúló nagy dombra, meg egy hegyre kellett felmennünk, miközben a völgyi út is elég szépen emelkedik a maga 200-es szintjével.

Nagyon örülünk, annak, ha mind többen szeretnék magukat kipróbálni, és élvezni a közösségi élményeket, ám egy bizonyos pont után sajnos nincs mód tovább- és tovább várni a lemaradókra, az egyre nehezebben tipegőkre, mert az veszélyeztetheti a teljes csoport hazajutását, hiszen a túravezetőnek szem előtt kell tartania, hogy a túra végén szükséges, hogy elérjük az utolsó járatot. A lassabbaknak célszerű rövidebb és kevesebb szintemelkedéssel járó túrákat választani, a megyei kínálat ebben is bővelkedik, és magam is kínálok gyakran ilyeneket.

A Váraljai-völgy folytatásában elértük a Farkas-árok-völgyét. Nekem ez a völgy örökre szívembe lopódzott. Élmények, amit sosem felejtek. Viszont más volt, 15-20 éve ez a völgy. Élet volt benne. Az életet a víz adta. Most a patakban víz alig-alig. Évek óta kritikus a szárazság a Mecsekben. És nem jön egy komolyabb csapadékos periódus. Néha van egy pici fellendülés, de hamar csökken a csordogáló vizek mennyisége. Meglátogattuk és kitisztítottuk a völgy forrásait, majd nekiveselkedtünk az utolsó jelentős emelkedőnek, ami a Harács-mezőre vezetett. Innen a hajdani, igencsak meredek szekérúton ereszkedtünk le Óbányára. Pihenésként jutott idő a felfrissülésre a Jéhn-kocsmában. Ezúton is köszönöm túratársaimnak a meghívását.

Végül kisétáltunk a buszfordulóba, ahol igénybe vettük a december 12-étől közlekedő új közvetlen autóbuszjáratot, mely 16.34-kor indul és 17.23-ra érkezik meg a turistákkal Pécsre. A járat minden szombat, vasárnap és ünnepnap közlekedik, ahogy délelőtt a 9 órási párja is. Bár a túrán 23 fő vett részt, de a busszal csak 11-en jöttünk vissza, hiszen páran lemorzsolódtak. Voltak, akik észrevették, hogy 15.38-kor is van busz, ők inkább vállalták az átszállást, mi pedig kellemesen töltöttük az egy órát a kocsmában. Finom pisztrángot is ehettünk, és azzal a jóleső érzéssel zártuk a napot, hogy utazhattunk a turistáknak beindított turisztikailag fontos óbányai járattal, melynek fennmaradásához az utasszám növelésével mi is csatlakoztunk.  

Jóérzések ide-oda, Pécsre érve még egy kisebb kellemetlenségben azért volt részünk: a helyközi járaton a Gyárvárosi megállót elhagyva láttuk, hogy előttünk megy a 4Y jelzésű helyijárat. Szóltunk a gépjárművezetőnek, hogy a következő megállóban próbáljon úgy mögé állni, hogy még át tudjunk szállni. Nagyon rendes volt, és mondta, hogy persze, de villogással jelzi is az előtte lévő busznak, hogy várjon meg minket. Leszálltunk, a helyijárat még várakozott is, noha az ajtókat már becsukta. Várt, de ajtót továbbra sem nyitott, majd kis gondolkodás után kihúzott a megállóból és otthagyott minket. Értetlenül álltunk a tény előtt, hogy ez a gonosz alak még élvezi is a helyzetet... Látta, hogy ott vagyunk, és, hogy a kollégája jelezte is. Azért is szerettük volna elérni, mert tudtuk, hogy már csak 20 percenként jár a fővonalon is járat a megyeszékhelyen. Megvártuk végül a következő járatot, ami a 2-es számú volt. Szóló busz jött tele utassal, aztán ehhez még vagy 30 ember szállt fel az ÁRKÁD-nál. COVID idején heringjárat… Szép! Meg az is, hogy nemrég a 15 percenkénti 2-es járat követését hétvégén 20 percre ritkították, sőt munkanapokon délelőtt is 10 perc helyett csak 15 percenként jár. És nem tudom észrevettétek-e: az utóbbi időben szombaton kora délutántól nincs kint a városi forgalomban egyik vonalon sem csuklós járat. Vasárnap az összes fővonalon csak szólóbuszt látni, közben az a kevés csuklós, ami még maradt, az is pihen. Pár éve még mekkora tervek voltak Pécsett: mágnesvasút, villamos, csuklós duó-troli. Aztán hol tartunk: óránként 4 db csuklós helyett 3 db szóló a fővonalon, csurig tele. Ha így megy, jövőre 60 percenként csak egy káposztás-kocsit küldenek a „tökfejeknek”, mert gondolják, a pécsieknek már ez is elég.

Túravezető


































Új járattal Óbányáról Pécsre



2022. január 25., kedd

EGY RÉGI TURISTAÚT NYOMÁBAN

 

 

A mecseki turistautak az elmúlt évtizedekben jelentős változásokon estek át. Egyes szakaszok megszűntek, másutt újakat hoztak létre, melyet mindig valamilyen külső körülmény indokolt. Sokszor változtak a jelzések is, egyszer kék háromszög máskor piros kereszt vezetett egy adott irányban. A legtöbb változást a Koszonya-tető – Béta-akna körüli területeken lévő turistautak „szenvedték el”.  A bányaterületek terjeszkedése révén az itteni utak az 1980-as évektől szinte évente változtak.

A mai bejárásom során legfőképp az egykori Zobákpusztát érintő kék négyzet turistaút érdekelt. Ehhez a következőket kell röviden tudni: a kék sáv jelzés régen nem a mostani nyomvonalán haladt, hanem Árpádtetőt elhagyva végig az erdei feltáróúton jutott el Koszonya-tetőig, majd Béta-aknát is érintve a bétai műúton ért ki Zobákpusztára. Onnan viszont nem a Hidasi-völgyben, hanem a Gyopár-kulcsosház – Pap-rét – Püspökszentlászló – érintésével haladt Mecseknádasd felé. Kisújbányát és Óbányát teljesen elkerülte. Az 1960-as években még  a Hidasi-völgyben és Óbánya felé a kék kör jelzés vezetett. Valamikor az 1970-es években változtatták meg a nyomvonalat, és terelték turisztikailag szebb területek felé a kék túrát, melynek nyomvonala jelentősen hosszabbodott is. Bár ezáltal elvesztette egy turisztikailag szép területét, Püspökszentlászlót.

1990-ig még azonban a kék sáv Koszonya és Béta felé haladt. Ezután a nyomvonal a Hármas-bükk – Dervend – Köves-tető lett és immár a Vasas-forrást is érintette, így ért el Zobákpusztáig.

De térjünk vissza a kék négyzet jelzésre. A mai napig is létezik egy kék négyzet, mely Zobákpusztáról, (kék sáv elágazás) indul Püspökszentlászló felé. Ez a jelzés valamikor az 1970-es évek elején alakult ki, a korábbi kék sáv helyett. Viszont nem Zobákpuszta volt a kezdőpontja, mint most, hanem a jelzés Zobáktól dél-nyugatra a kék sávval fonódva haladt a bétai műúton. Még Béta előtt délnek letért, és a Köves-tető nyugati oldalában haladt, majd Petőfi-akna volt az útvonal vége.

Az utat az 1980-as évek turistatérképein még ábrázolták, majd az évtized közepén megszűnhetett, mert az 1988-as kiadású térképen már nem szerepel. Ekkora már ugyanis Petőfi-akna külfejtése jelentősen terjeszkedett, és Béta környékén is újabb területeket foglaltak el a bányához tartozó kiszolgáló létesítmények. Az út így megszűnt, pótlását nem is indokolta semmi, hiszen Petőfi-aknáról a Z+ jelzésen továbbra is el lehetett érni Köves-tetőt, onnan pedig Zobákpusztát.

Én kb. 12 évvel ezelőtt próbáltam keresni Köves-tető környékén a hajdani nyomvonalat, de nem találtam rá. Utakat találtam egymáshoz közel többet is, de egykori jelzést nem. Most újra tettem egy kísérletet: Zobákpusztán egyértelműen látszik a buszváróra festett 2 db, a későbbiekben lemázolt hajdani kék négyzet (kék sávval fonódva.) Köves-tetőtől délre a külszíni fejtésnél már az erdőben egy gyertyánfán leheletvékony jelzésre utaló fehér színt látni az egyik fán. (Itt található egyébként egy 35-ös számot viselő határkő is. Nem tudom, ez véletlenül nem egy hajdani számozott út jelzése (?), mert Zobák körül létezett egy 34-es út is, és annak több évtizedes festése is látható volt még néhány éve…) A fán megtalált fehér festék maradvány természetesen nem bizonyító erejű, mert igen halvány, és csak a fehér szín látszik, kék nem. De, hogy is lehetne megtalálni egy olyan út jelzéseit, aminek utolsó felfestése is kb. 40 éve történhetett? A zobáki buszmegálló kőfalazatán védettebb helyen, szürkés festékkel átmázolva még csak-csak fennmaradhatott. Ha más nem is, de a régi turistatérképek azért megőrzik az amúgy is csak 15-20 évet élt utat.

De senki ne bánkódjon a megszűnt kék négyzet miatt. Köves-tető környékén a kilátó térségében ma már számos új útvonal létezik (kék sáv, kék háromszög, zöld kereszt, tanösvény, pezsgős út, bányász út, Magyar Zarándokút, Mária út.) Ez már így is túlzás, de legalább nem mondhatjuk, hogy nincs miből válogatni, merre induljunk… 

Egy 1982-es térkép még ábrázolja a kék négyzet jelzést. 
Sárgával körberajzoltam, ennek nyomvonalát kerestem.

Egy 1995-ös térkép, melyen már pl. nem szerepel a régi kék négyzet. Érdekes még megfigyelni, hogy a Béta-akna - Petőfi-akna közötti műút nyomvonala is jelentősen változott az 1990-es évekre. A külszíni fejtés ezt is érintette, kénytelenek voltak arrébb tenni.





Köves-tetői-kilátó









Egy összedőlt valaminek az épülete


Egy régi határkő és számozása gyanúsan turistaút számjelzésére hajaz, bár nincs információm erre felé 35-ös útról

Ez az a fa, amin jelzésre utaló nyomot találtam.
 
Négyzet alakban fehér vonalak láthatók. Mintha egy színbetöltetlen négyzet lenne. (Vagy csak én képzelem oda?) /A fehér alap azon része, melyre színjelzés is volt festve, mindig tovább fennmarad, hiszen az már háromrétegű festést jelent./

Már megszűnt nyomvonal

A valódi jelzések

Ez a kék sáv jelzés eléggé ép még, bár nem a mostani szakaszon van,
azért szerencsére fennmaradt

A bánya maradványai



Zobákpuszta, autóbusz-váróterem

Még mindig látható a 13 éve megszűnt 3-as számú bétai buszjárat menetrendje, amit nem távolítottak el (szerencsére). Csak nehogy valaki még most is a bétai buszra várakozzon... :)

Hajdani kék négyzet és kék sáv Zobákpusztán a buszváró falán



TAVASZI KIRÁNDULÁS PÉCS NYUGATI PEREMÉN

  Ezúttal csoportunk azon tagjainak hirdettünk egy rövid távú és kényelmes sétát, akik a hosszabb túrákat már nem tudják teljesíteni. Így e...