A Máriakéméndi Kegytemplomért Baráti Kör tagjaival június 28-án, Veszprém Vármegyébe, a 6000 lakosú kis városkába, Sümegre utaztunk. Vonattal tettük meg az utat 4,5 óra alatt. Első állomásunk Sümeg kegykincse, a ferencesek zárdája melletti kegytemplom volt. 1699-ben történt itt egy csodás gyógyulás, mely kegyhellyé tette a templomot. Egy súlyos betegségben szenvedő bécsi asszony, akiről már az orvosok is lemondtak, eljött ide, Szűz Mária oltárát megérintette, és rögtön meggyógyult. Ettől fogva a sümegi fájdalmas Szent Szűz a betegek orvosa elnevezést kapta. A kegyszobrot máig sokan megérintik, a tapintás helyén erősen meg is kopott.
A kegytemplom látogatása után következett a püspöki palota látogatása. Az elmúlt években a műemlékegyüttes 80%-a megújult, és múzeumként látogatható. Kisebb részei ugyan még felújításra várnak, de már így is páratlan érték a gyönyörű műemlék épület, ahol kávézó és a közelben borozó is működik.
Harmadik állomásunk Kisfaludy Sándor szülőháza volt, melyben kiállítást rendeztek be. A termekben sok szép és értékes relikviát láthattunk.
Negyedik állomásunk az Urunk mennybemenetele templom volt, melynek híres freskói hazánkban kiemelkedő értékkel bírnak. A csillárokat a közelmúltban leszerelték és reflektoros megvilágítást helyeztek el a templomban, ám sajnos a világítást nem engedélyezik bekapcsolni a magas rezsiköltségek miatt, így csak félhomályban láthattuk a díszes templomot. Régebben 200 Ft-ot kellett bedobni, és 5 percre megvilágították a képeket. Akartunk többet fizetni, hogy láthassuk a freskókat, de sajnos nem engedélyezte a templom gondnoka, mondván neki sem engedik...
Ezután még egy kis városnézés, ebédelés, fagyizás, kávézás következett, majd visszaindultunk a vasútállomásra. A vonatunk 25 percet késett. Szerencsére sikerült elintézni a kalauznál, hogy komlói túratársaink is átszállhassanak a Komló felé induló utolsó vonatra. A Győrből induló vonatunkat Godisán megállították és Komló felé a kis piroskát megvárakoztatták, így sikerült az átszállás.
(Azért a vonatúthoz egy további kis meglepetés is társult, a korábban nem helyjegyes vonat a nyári időszakra helyjegyes lett, tehát jó, ha mindenki tudja a balatoni vonatokra a nyári időszakban 100 Ft-os külön jegyet kell mindenkinek váltani, de ami érthetetlen, hogy csak a Pécs - Kaposvár szakaszára, a forgalmas balatoni részeken már nem kell. Érti ennek lényegét valaki? Mert a 100 Ft-os helyjegyből komoly bevétele a MÁV-nak nyilván valóan nem származik, de bonyodalmat az állandóan változó rendelkezés annál többet okoz... De, hát Magyarországon vagyunk...)