BESZÁMOLÓ A MÁRIAKÉMÉNDI KEGYTEMPLOMNÁL
A 2022-ES ÉVBEN VÉGZETT MUNKÁKRÓL
KEGYTEMPLOM FELÚJÍTÁSA
A
máriakéméndi Nagyboldogasszony kegytemplom felújítása még 2020
szeptemberében
kezdődött el, és az első ütem 2021 tavaszára be is fejeződött. A
munkálatokra a
Magyar Állam akkor 60 millió forint állami támogatást biztosított,
miután még
2018-ban Biki Endre Gábor, a kegytemplom gondnoka és Schmidt Zoltán, a
Baranya
Megyei Német Önkormányzat elnöke Ritter Imre parlamenti képviselőhöz
fordultak. Miután az I. ütem lezárult, Biki Endre Gábor ismét segítséget
kért, így rövidesen újabb 8 millió forintos támogatás érkezett a
kegytemplom
ablakainak cseréjére, majd ismét kértünk, s 27 millió forint jött a
templom külső
felújítására, mely a vakolat megújítását és a külső festést tartalmazta.
A megítélt
támogatások a Máriakéméndi Német Önkormányzathoz érkeztek. Ezúton is
hálásan köszönjük Ritter Imre közbenjárását és segítségét.
Továbbá a Német Önkormányzat 1,5 millió forintból a kegytemplom részleges villanyszerelésének felújítását vállalta. Ezúton is köszönjük Schleicher Eszter és Rott Ottóné Magdi munkáját.
A kegytemplom külső renoválása 2022. októberében kezdődött el, és 2022. decemberére el is készültek a munkálatok. Mindenki megelégedésére szép új külsőt kapott a templom. Régóta vártunk már arra, hogy egy szép műemlék templomot láthassunk, így régi vágyunk mostanra teljesülhetett.
ELKÉSZÜLT AZ ÚJ MŰEMLÉKET JELZŐ TÁBLA IS
A kegytemplom homlokzatára az 1960-as évek végén került fel a műemléket jelző tábla. Akkor megyeszerte azonos stílusú, homokkő táblákba vésték a műemlék épületek feliratait. Bár szép volt a régi tábla is, de sajnos a bevésett írás téves és pontatlan adatokat közölt, s az utóbbi években a betűk is megkoptak, kipergett belőle a festék. Szerettem volna, ha a templom felújítását követően egy szép új táblával gazdagíthatnánk a homlokzatot. Még az ősszel elkészítettem a tábla tervét, majd leadtam a megrendelést. A tábla elkészítését Hang Csaba kőfaragómester vállalta, mely 90.000 Ft-ba került. Ennek költségét is a Máriakéméndi Kegytemplomért Baráti Kör finanszírozta. A tábla a templom nyugati homlokzatára került fel.
MEGÚJULT A KEGYTEMPLOM FŐBEJÁRATA
A máriakéméndi kegytemplomhoz egykor igen díszes, de a mainál keskenyebb bejárat vezetett. Egy 1912-es fényképen még látható az eredeti csigavonalas, szoborfülkés, boltíves barokk kapu. Ezt a kaput a 20. század első felében lebontották. Helyette épült a mostani, szélesebb bejáróval rendelkező két kapuoszlop, melyet kétszárnyú kovácsoltvas kapu fogott közre. Ez a kapu a későbbiekben cserélve lett a most látható változatra.
Az évtizedek alatt a két oszlop díszei, díszelemi is többször változtak, de az 1990-es évek utáni felújításkor elvesztette a vakolatba mélyített vonaldíszeket, és a csúcsokon található formákat. Most, hogy a templom külső felújítása elkészült, a rossz állagú kapuoszlopok rontották az összhatást. Emiatt a felújításukról döntöttünk. A korábbi plébános, Horváth Sándor ajándéka volt a két díszelem, melyek felkerültek az oszlopok csúcsaira. A kapuoszlopok felújításának költsége 140.000 Ft. volt, melyet a Máriakéméndi Kegytemplomért Baráti Kör fizetett. A munkálatokat Petrovics Ottó végezte. (A télies időjárás a teljes befejezést már nem tette lehetővé, de amint az időjárás engedi, véglegesen is elkészül.)
2022. szeptember 20-ig Molnár Péter atya, ezt követően Bukovics István atya látja el a plébánosi feladatokat és végzi szolgálatát. A kegytemplom belső takarítását, díszítését, a virágok gondozását Dobosy György és felesége, Marika végzik a sekrestyési feladatok mellett. A szertartásokra hetente készülnek, de alkalmanként, ha zarándokcsoport érkezik, akkor ezen felül is. A misékre, a búcsúkra és ünnepekre érkezők virágokkal szépen díszített templomot láthatnak. A templom kántora Tihanyiné Czinege Erzsébet, aki liturgikus események alkalmával játszik a templom orgonáján.
HITÉLET, BÚCSÚK
A kegytemplomban év elejétől október közepéig voltak szertartások. Misék kéthetente, illetve alkalmanként igeliturgiák. A létszám jellemzően 10 és 60 fő között volt. Néhány alkalommal más településről is érkeztek vagy a nyáron itt tartózkodó zarándokcsoportok vettek részt a szertartáson.
Az idei év első nagyobb rendezvénye az Úrnapi körmenet volt. Az olaszi plébánia területén lévő települések híveinek közös úrnapi szentmiséjére június 19-én került sor a máriakéméndi kegyhelyen. A szertartást egy keresztelő előzte meg, majd az elsőáldozás vette kezdetét, melyen kimagasló volt a létszám, összesen 27 elsőáldozó volt. A szentmise után elindult a templom körül a körmenet. A kegytemplom körül állított négy oltárt más-más faluk állították fel virágokkal, terítőkkel, szentképekkel, vagy kis szobrocskákkal. A fehér ruhába öltözött elsőáldozók a körmeneten rózsaszirmot hintettek az Oltáriszentség elé és a templom köré. Míg az előző években jellemzően 100 és 200 fő között mozgott az úrnapi körmenetre érkezők száma, idén a hívek száma megközelítette a 400 főt, ami már egy búcsúhoz hasonló tömeget jelentett.
Július első vasárnapján Sarlós Boldogasszony búcsúját ünnepeltük a máriakéméndi kegyhelyen. A búcsúra reggel indult el egy kis zarándokcsoport Szellőről, akik gyalogosan, Mária énekeket énekelve érkeztek meg a kegyhelyre.
Augusztus 14-én, vasárnap tartottuk a templom Nagyboldogasszony napi főbúcsúját, Mária mennybevételének ünnepét. A templom főbúcsúján a 2010-es években jellemzően már csak kb. 100 fő vett részt. Néhány éve egy lassú emelkedést lehetett tapasztalni, idén pedig a tavalyihoz hasonlóan, kb. 350 hívő jött el.
Már sok éve hagyomány, hogy a Tolna Megyei Integrált Szociális Intézmény lelki gondozás keretében zarándoklatot és búcsút szervez Máriakéménden. Az idei évben az esemény szeptember 8-ára, csütörtökre, Kisboldogasszony napjára esett. A búcsú reggelén, már korán, 6 órakor megkezdődött a sátrak felállítása, majd a szabadtéri bográcsos főzés is. Délelőtt az árusok is kipakoltak, és egymás után érkeztek meg a buszok, melyek a búcsú résztvevőit hozták. Délelőtt énekpróba és gyónási lehetőség volt, majd 11 órától pedig a szentmise vette kezdetét. A szertartást követően a sátrak alá helyezett asztalok mellett fogyaszthatták el ebédjüket a résztvevők.
Délután a templomudvarban további programokat kínáltak a szervezők az ide látogatóknak, sőt arra is lehetőség volt, hogy a Templom-forrást is meglátogassák, mely ebben a rendkívüli szárazságban is folyamatosan adta a hűs forrásvizet. A nap folyamán lehetőség volt ajándék- és különféle kézműves termékek vásárlására is, melyet sokan kitartó munkával, saját kezűleg készítettek.
Örömünkre szolgál, hogy a máriakéméndi kegyhelyre egyre több alkalommal érkeznek zarándokcsoportok. Az intézmények lakói, akik mai napjukat Máriakéménd ősi kegyhelyén tölthették, lelkileg feltöltődve, új impulzusokhoz jutva térhettek vissza otthonukba, mely segíti őket mindennapi küzdelmeikben.
A máriakéméndi Kisboldogasszony napi német búcsú idén szeptember 11-én került megrendezésre. Talán ez volt az utolsó nyárias, kora őszi idő, amikor a Jóisten ismét kegyelmébe vette a máriakéméndi búcsúra érkezőket. Ahogy mondani szokták, a legöregebbek sem emlékeznek arra, hogy Kémémden búcsúnapkor esett volna az eső. Az idei évben a szentmise a templomban volt, a kulturális műsorok pedig a templom parkjában a szabadtéri színpadnál. A búcsún kb. 250 fő vett részt.
PÜSPÖKI LÁTOGATÁSOK
11 év után május 21-én újra a máriakéméndi kegytemplom adott otthont a bérmálásoknak. Utoljára 2011. május 8-án tartott itt bérmálást Udvardy György akkori megyéspüspök, akinek a kinevezése utáni első útjainak egyike Máriakéméndre vezetett, ugyanis április 25-én iktatták be hivatalába. Ezt megelőzően Kéménden 2007 szeptemberében volt bérmálás, melyre Mayer Mihály, akkori megyéspüspök érkezett. Az idei alkalommal szentmise keretében Felföldi László püspök atya szolgáltatta ki 23 fő részére a bérmálás szentségét. Ez alaklomból a kegytemplom szépen megtelt, az ünnepi szentmisén mintegy 270 fő vett részt.
Az idei évben második alkalommal, november 13-án látogatott el Máriakéméndre Felföldi László püspök úr, hogy megtekintse a kegytemplom felújítását.
ZARÁNDOKSZÁLLÁS, ZARÁNDOKLATOK
A zarándokszállást a csoportoknak, az igényeknek és a lehetőségeknek megfelelően takarítjuk, csinosítjuk. A plébánia az idei nyáron 4 db új ágyat vásárolt a zarándokszállás komfortjának fejlesztése érdekében. Ebből egy ágyat a Máriakéméndi Kegytemplomért Baráti Kör fizetett. Így a középső szobában teljesen új ágyak várják a zarándokszállásra érkezőket.
A máriakéméndi zarándokszállás az év során, bár viszonylag rövid ideig, de jelentős forgalmat bonyolított. Télen a ház nem üzemel, tavasszal és ősszel még kevés a csoport, ám a nyár forgalmas, és kihasznált volt. Több cserkészcsapat táborozott itt, de magánszemélyek, családok, és művészek is igénybe vették a táborhelyet. A kegyhelyre tavasztól őszig gyakran érkeznek egyénileg is látogatók. Azonban az elmúlt két év megváltoztatta az utazási szokásokat. A magas üzemanyagárak miatt a hazai vendégforgalom az év második felétől, különösen a főszezon végével erős csökkenésnek indult. Így az ősszel már csak kevés látogató érkezett. Volt azonban több nagyobb csoport is az év során.
1740. április 5-én történt az első csodás esemény, a Mária jelenés Máriakéménden. Ez alkalomból az évforduló napján a Máriakéméndi Kegytemplomért Baráti Kör délelőtt kegyhelygondozó napot tartott, majd délután megemlékezéssel ünnepeltük a 282 évvel ezelőtt történt eseményeket, melyek hatására egy fontos zarándok- és búcsújáró kegyhely alakult ki Máriakéménden.
Az olaszi plébániához tartozó falvak hívei Nagypénteken az Úr szenvedésének emlékezetére keresztútjáráson vehettek részt a szederkényi kálvárián. Az ünnepen a keresztút állomásai magyar, német és horvát nyelven kerültek bemutatásra. A keresztút-járást követően az ünnep a nagypénteki szertartással folytatódott a szederkényi templomban.
Április 24-én Kállai Jani bácsi emlékére a Máriakéméndi Kegytemplomért Baráti Kör emléknapot szervezett. Jani bá hosszú éveken át kimagaslóan segítette Máriakéménden a falu értékeinek megóvását, az erdei létesítmények megújítását a kirándulóknak, valamint elévülhetetlen érdemeket szerzett a kegyhely és a kegytemplom körüli munkálatok során nyújtott önzetlen segítsége révén. A találkozón a kegytemplomban megemlékezést tartottunk, majd Jani bá emlékére egy emlékfát ültettünk, melynél egy kis fatáblát is elhelyeztünk. Ezt követően bográcsban készült ebéddel vártuk a résztvevőket. Ebéd után a kegyhely parkjában sétáltunk, felidézve Jani bácsi munkásságát, majd kötetlen beszélgetés zárta a napot. A találkozón részt vett a család, a rokonok és barátok.
Májusban a Kaposvári Plébániai Unió papjai és hívei 70 fővel zarándokoltak el a máriakéméndi búcsújáró kegyhelyre. A zarándokok számára a kegytemplomban misét tartottak. Délben a hívek a templom kertjében fogyasztották el a helyben főzött ebédjüket.
Május végén megkezdődtek Máriakéménden a táborozások és osztálykirándulások. A csoportok szinte egymást váltották a kegyhelyen, ahol a gyerekeknek számos nyári programot sikerült megvalósítani.
Pünkösd hétfőn a Pécs-Gyárvárosi plébánia híveit fogadtuk, akik a kegyhelyre zarándokoltak.
Kisebb létszámú felnőtt csoportok is voltak, akik a kegyhelyen töltöttek el néhány napot.
Szervezetten többször érkeznek csoportok a máriakéméndi búcsújáró kegyhelyre, illetve magunk is szervezünk ide zarándoklatokat a búcsúk alkalmával, de hosszú évek óta most jött a második zarándok, aki bejelentkezve, egymaga tette meg gyalogosan az utat a máriakéméndi kegytemplomig. Az egyedüli zarándoklás mindig más élmény, hiszen lehetőséget ad az elmélyülésre, mivel ilyenkor nem másokra figyelünk, hanem saját gondolatvilágunkkal és Istennel kerülünk mélyebb kapcsolatba. A kegyhelyre szeptember 20-án, Rosner Zsolt szigetvári plébános érkezett, aki busszal indult el, majd Pécsváradról 16 km-t gyalogolva részben a Szent Márton úton érkezett meg Kéméndre. Zsolt atyát Biki Endre Gábor fogadta, aki a templomba betérve egy szép Mária éneket énekelt el. Látogatása alkalmával meglátogatta a közeli Templom-forrást, a templom parkját, és a zarándokszállást. A délután folyamán hosszasan beszélgettünk a kegyhelyekről, Máriakéméndről, és a turbéki zarándokhelyben rejlő potenciálról, a mára már romossá vált turbéki kegytemplom jövőjéről, annak fejlesztési lehetőségeiről.
Október 7-én, Rózsafüzér királynőjének napján a Villányi Plébánia és a hozzátartozó települések hívei zarándokoltak el, hogy meglátogassák a máriakéméndi kegyhelyet. Az ünnepi szentmisére Szederkényből is érkeztek hívek.
A Nagydorog és a hozzá tartozó települések hívei zarándokoltak el október 8-án, Szűz Mária, Magyarok Nagyasszonya főünnepén a máriakéméndi kegyhelyre. A zarándoklatot Horváth Sándor egykori olaszi (és máriakéméndi) plébános szervezte. A csoport megtekintette a kéméndi kegyhelyet, ahol Mária énekekkel köszöntötték a kéméni Szűzanyát, majd a templomban a kegyhely történetét hallgatták meg a résztvevők. Ezután elsétáltak a kiváló vízminőségű Templom-forráshoz is. A délután egy részét a templom parkjában töltötték a hívek kötetlen beszélgetéssel.
KERTGONDOZÁS – PARKÉPÍTÉS
A Máriakéméndi Kegytemplomért Baráti Kör tagjai tavasztól őszig havonta egy alkalommal jönnek ki a kegytemplomhoz, hogy munkájukkal szebbé tehessék a templom parkját, és a zarándokszállást. Célunk, hogy a templom kertje szép parkká váljon. A sok-sok különféle ültetett növény és fa, mire megnő, arborétum hatását kelti majd.
A fűnyírást márciustól novemberig szükséges elvégezni, tavasszal hetente, nyáron két hetente, ősszel pedig általában háromhetente esedékes. A két hektáros terület fűnyírása két napos munkát jelent, hiszen az utcán és körben a kerítések mentén kívül is nyírva van a terület, hogy megakadályozzuk a köztes részek elbozótosodását, melyek a kerítések létét veszélyeztetik. A fűnyírás üzemanyagköltségét a Máriakéméndi Önkormányzat finanszírozza, de az éves keret a drasztikusan megemelkedett üzemanyagárak miatt nem volt elegendő, így az őszi időszakban már magunk vásároltuk a benzint, hogy ne maradjon el a fűnyírás és kertgondozás. Bár a fű a nagy szárazságban a nyár végére kiégett, de tavasszal és ősszel sokat kellett nyírni. A fűnyírás mellett a munka nagy részét az öntözés tette ki. Ezt hetente kétszer, napi 8-10 órában volt muszáj végrehajtani, hogy a kert növényei és fái valahogyan túléljék a kritikus aszályt.
Az elmúlt év során a nagy öreg diófák közül kettő korhadás és ágleszakadás miatt balesetveszélyessé vált, épp azon a területen ahol a szabadtéri búcsúkat, rendezvényeket szoktuk tartani. A látogatókra és a szabadtéri programokon résztvevőkre már veszélyt jelentettek, mert folyamatosan törtek, szakadtak le róluk nagy ágak. A felelősséget tovább nem lehetett vállalni, hogy valakit agyonüt egy lezuhanó, korhadt ág. Ez a két fa már elhalóban volt, ezért vált szükségessé a kivágásuk. (Nyár közepén azonban mindkét diófa kihajtott, melyeket vaskordonnal védünk, így évek múlva újra árnyékot adó fák állnak majd itt.) A korhadt diófák kivágására és egyéb munkák elvégzésére ez alkalommal 19 fő jött el, és a máriakéméndi fiatalok is bekapcsolódtak a munkába. A nap során igyekeztem testhezálló feladatot adni mindenkinek, ereje és képessége szerint. A diófák kivágásán, és darabolásán kívül megtisztult a kovácsoltvas kerítéssel körbevett sírhely, összegyűjtöttük a száraz leveleket, ledrótkeféztük és festéshez előkészítettük a kovácsoltvas főkaput, és elöntöztük a hordókban lévő esővizet, hogy ebben a rendkívüli szárazságban is némi vízhez jussanak legalább a kis facsemeték, és tavaszi növekedésük beindulhasson. Reményt keltő, hogy ismét formálódik a közösségi élet a kegytemplomnál, és ilyen sokan vettek részt a társadalmi munkában. Többen hozták a saját gépeiket, a traktort, a motoros fűrészeket, mivel saját eszközünk nekünk ehhez nincsen.
MEGÚJULT A SZENT MÁRTON ZARÁNDOKÚT A BARANYAI-DOMBSÁG TERÜLETÉN
Baranya megyében 2010-ben kezdődött meg a SZENT MÁRTON zarándokút kiépítése, mely a megyében található Szent Mártonnak szentelt templomokat és a róla elnevezett településeket köti össze egy természeti szépségekben, építészeti, művészeti, néprajzi örökségben, kortársalkotókban- és alkotásokban gazdag, különféle nemzetiségek által tarkított, gyalogosan és kerékpárral is járható útvonallal. Az út létrehozásának ötlete a Kisújbányáért Alapítvány képviselőjétől, Derksen Gyöngyitől ered, első kialakítása pedig a Baranya Megyei Természetbarát Szövetség részvételével zajlott.
A zarándokút létrehozását Magyarországon a Szent Márton Európai Kulturális Útvonal Magyarországi Tanácsa koordinálta. A Tanács a Szent Márton Kulturális Központok Európai Hálózatának többi tagjával célul tűzte ki, hogy 2016-ra, Márton születésének 1700. évfordulójára megvalósítja a több országon átvezető, 2400 kilométeres gyalogos útvonal létrehozását. A szervezet mindvégig elkötelezetten munkálkodott a Mártoni örökség, az egymással való osztozás nemes cselekedetének széles körben való megismertetésén.
Baranya megyében a Szent Márton út az alábbi településeket fűzi fel, más falvakat is érintve, összesen 54 km hosszan: Kisújbánya (Szent Márton templom) – Zengővárkony – Pusztakisfalu – Lovászhetény (Szent Márton templom) – Nagypall – Erzsébet – Szellő – Kátoly – Máriakéménd (Szent Márton templom) – Hásságy – Magyarsarlós – Nagykozár – Pécs, Újhegy. Ebből az útvonalból 2022 tavaszán 17 km hosszúságban újultak meg a zarándokút jelzései Nagypalltól Máriakéméndig. Az útjelzések felfestését Biki Endre Gábor végezte.
Tavasszal több gyalogos túraútvonal festését végezte el Biki Endre Gábor, így a túrázók és zarándokok a Törökvári-pihenőhely – Váralja (zöld sáv), Maráza (zöld sáv és zöld kör), Véménd és Feked (sárga négyzet) jelzett útjain is biztonsággal barangolhatnak.
A nyár folyamán tovább szépítettük a máriakéméndi kegyhelyet. A szokásos kertgondozáson, gyomláláson túl festési munkálatokra is sor került: sikerült lefesteni a kerekeskút faházát, az utcai nagy tabló vázát, és a templom kerítése mellett álló útjelző oszlopot. Hónapról-hónapra egy picit mindig sikerül előrébb lépnünk a kegyhely megújítása terén.
Júliusban az alábbiakat sikerült megvalósítani: adományokból kaptunk rengeteg poharat, konyhai felszerelést, ezek elmosogatása és a polcokon való elhelyezése is megtörtént. A zarándokszállás épülete teljes körűen kitakarításra került, a szobák, folyósok, és vizesblokkok is. Mivel többen voltunk, így az udvaron a térkövekből a korábban legyomirtózott és mára már elszáradt gaz kitépésére került, valamint a kert öntözésére is mód nyílt.
Volt még egy olyan kovácsoltvas kapu, mely eddig nem került a felújítások sorába. Az egykori kolostorépület déli felén szép kovácsoltvas kapu áll, melyet még a II. világháború előtt készített egy máriakéméndi kovácsmester. Mára a kapu igen rossz állapotba került, az alja elkorrodált, és a kerettől a lemez is elvált. Sikerült meghegeszteni, és alapos csiszolás után szép feketére festettük. Ez volt a fiús munka. Közben a házban az asszonyok megpucolták az ablakokat, és az udvaron, ahol kellett, a fű is le lett nyírva. Tagjaink sosem jönnek üres kézzel, most is hoztak több mindent, apró konyhai felszereléseket és két kis szőnyeget. Az apróbb munkálatokkal is folyamatosan haladunk előre, és mindenki abban segít, amiben tud, vagy amihez ért. Örömünkre szolgál, hogy a kegyhely egyre szebb arcát mutatja az ide érkezőknek.
Szeptemberben
a búcsúkra készülve több alkalommal is összejöttünk, hogy minden elkészüljön.
Nagy feladatot jelent ilyenkor a szabadtéri színpad felállítása, a több száz pad
és az árusoknak az asztalok kihelyezése.
Októberben is sok mindent sikerült megvalósítani: a tárolóépület egyik ajtajának kerete kilazult, a küszöb lesüllyedt, ezt helyreállítottuk, majd csiszolás után az ajtót lefestettük. Továbbá egy másik kis régi faajtót is újrafestettünk. Az egyik vizes aknát a vakondok teljesen feltúrták, ebből másfél talicska földet ástunk ki, hogy az elzárók hozzáférhetőek legyenek. A kertben a kerítések mentén leirtottuk a vadszőlőt, a fenyők ágait, ahol még kellett, felmetszettük, a keresztutat kipucoltuk, a járdák mentén gyomláltunk.
A Máriakéméndi Kegytemplomért Baráti Kör minden évben új facsemeték beszerzésével és ültetésével igyekszik szebbé, hangulatosabbá, és árnyékosabbá tenni a búcsújáró kegyhely zöldterületét. Az ide érkező zarándokok, ahogy a fák megnőnek, árnyékos ligetben tölthetik el majd idejüket. Egy szépen parkosított hely hangulata még inkább imára, elmélkedésre ösztönzi a híveket. Fontos, hogy a templom és a kolostor épülete továbbra is jól megközelíthető és látható, fényképezhető legyen, a kert távolabbi részében pedig a fák és cserjék sűrűbben helyezkedjenek el, lehetővé téve, hogy a szabadon álló füves területeken játék, táborozás és egyéb egyházi programok is megvalósíthatóak legyenek.
Novemberben 21 csemete került beszerzésre, így a templom parkját az alábbi új növények díszítik: kislevelű hárs 3 db, nagylevelű hárs 2 db, gyertyán 1 db, nyugati ostorfa 1 db, magnólia (fehér liliomfa) 2 db, svéd berkenye 1 db, fekete fenyő 1 db, selyemfenyő 1 db, boróka 1 db, almafa 1 db, birsalma 3 db, birskörte 3 db, füge 1 db. A fákat a Máriakéméndi Kegytemplomért Baráti Kör vásárolta 140.000 Ft-ért.
ADOMÁNYOK
Az év során többen nyújtottak anyagi támogatást a kegyhely fenntartásához. Több esetben a Máriakéméndi Kegytemplomért Baráti Kör tagjai segítettek, ha valami szükséges volt a kertgondozáshoz, hogy ezzel is csökkentsük a terhet a plébánia kiadásai terén, hiszen a kegyhely bevételei önállóan sehogyan sem tudják fedezni azokat a kiadásokat, amiket egyébként el kellene végezni, ahhoz, hogy folyamatosan jó karban legyenek az épületek és a kerítések. Nagyon sok egyéb felajánlás is érkezett. Szinte nem volt olyan hét, hogy autóval ne mentem volna ki családokhoz, hogy átvegyem, amit ajándékozni szeretnének. A legtöbb eszköz, ami érkezett, konyhai felszerelések voltak, pl. tányérok, poharak, amik fogyóeszközök (főleg a gyerekcsoportok idején), de nagyon sok ágyneműhuzatot, plédet, terítőt és egyéb dolgokat kaptunk. A vendégszobába egy szinte teljesen új ágyat is kaptunk.
HARANG
Az előttünk álló időszak legfontosabb feladata a kegytemplom harangjának megjavítása. A harang ugyanis már két hónapja nem szól. Több szakember is megnézte, komoly gondok vannak a harangszerkezet műszaki állapotával, ráadásul jelenlegi állapotában tűzveszélyes is. Ahhoz, hogy újra szólhassanak a harangok, komolyabb felújítást kell végezni. Az árajánlat szerint ez 800.000 Ft. Novemberben megkezdtük az adományok gyűjtését.
ÚJ
KÉPESLAP KÉSZÜLT
A Baranyai-dombság zarándokhelyeiről (Máriakéménd, Maráza, Palotabozsok és Kisnyárád) közös képeslap készült.
LÉGI FELVÉTEL MUTATJA BE A
MÁRIAKÉMÉNDI KEGYHELYET
Februárban a kegytemplom belső teréről, májusban a templom külsejéről, a kolostor épületéről és a kegyhely parkjáról készült légi felvétel. Köszönjük Szentes Gábornak a videók elkészítését. A munka a Máriakéméndi Kegytemplomért Baráti Kör támogatásával valósult meg.
TÚRÁK, KIRÁNDULÁSOK, ZARÁNDOKLATOK
Januárban évnyitó gyalogtúrát szerveztünk Szederkényből Máriakéméndre a kegyhely bemutatásával. A kolostor pincéjében alakítottunk ki közösségi teret néhány éve, így itt borkóstolóval vártuk a résztvevőket. A másik szervezésünk Váralja volt, ami már Tolna megyében van. Itt a hosszú falu és a parkerdő értékeivel ismerkedtünk.
Februárban túránk a marázai kegyhelytől indult, és Máriakéméndre
vezetett. A helyi hívek közül Csép József fogadta a résztvevőket pincéjében
finom zsíros kenyérrel, borral és meleg teával. Kállai Jani bácsi gitárjával
érkezett és dalra fakasztotta a társaságot (sajnos
utoljára, hiszen két héttel később váratlanul az Égiek birodalmába költözött...)
Márciusban a Dráva-mentére, Bélavárra látogattunk, ahol egy ősbükköst láthattunk. A hónap végén kegyhelylátogató zarándoklatot szerveztünk a bazilika rangot nyert Andocsra. A kegyhelyet Szalai Tamás plébános mutatta be. Tagjainkra nagy hatással volt a Mária ruhák múzeuma, különösen a tekintetben, hogy az egyik ruhácskát egy köztünk lévő hölgy készítette az andocsi Szűzanya számára.
Áprilisban Segesdre látogattunk, ahol a Szent László templomot, ferences kolostort, majd egy nagyon szép búcsújáró kegyhelyet látogattunk meg. A Szent-kút felett álló kegykápolnát a Fájdalmas Szűz tiszteletére építették. A hónap végén a Dráva-mentére, Péterhidára szerveztünk kirándulást. A helyiek kedvessége, vendéglátása és egész napos kalauzolása, valamint a Rinya-patakon átívelő függőhíd nagy élményt nyújtott.
Húsvét hétfőn a hagyományok tiszteletére minden évben emmauszi pincejáró túrát szervezünk Máriakéménden. Felkeressük ilyenkor a Héhwald-keresztnél álló Szentkúti Mária-kápolnát. Az idei évben három nyitott pince várta a vendégeket.
Májusban kegyhelylátogató túránk „Műemlékek és természeti értékek a Belső-Somogy és a Dráva határán” címmel Berzencére vezetett. Első látnivalónk a búcsújáró Szent Antal-kápolna volt, ahol Husztics József templomgondnok, sekrestyés és egyben kántor fogadta csoportunkat. (Magyarország egyetlen Szent Antal búcsújáróhelye van itt, ahol évenként igen nagy búcsúkat szerveznek.) Második állomásunk a Szent Kereszt felmagasztalása plébániatemplom volt, ahol éppen keresztelőt tartottak. Miután vége lett a szertartásnak, Csendes Sándor József plébános fogadott minket. A Jézus szíve zárdakápolnát is megnéztük, melyet hajdanán az Isteni szeretet leányai apácarend tagjai alakítottak ki.
Két év kihagyás után (covid miatt) újra megrendeztük az országos hirdetésű Törökvári teljesítménytúrát, melynek a máriakéméndi kegyhely adott otthont. 30, 20 és 10 km-es távot választhattak a résztvevők. Sajnos egész nap esett az eső, de ennek ellenére 39 indulónk volt. Igaz 150-200 főre számítottunk, és ennek megfelelően készültünk egy teljes héten át.
Júniusban Murakeresztúrra és Őrtilosra látogattunk, ahol a Dráva és Mura-vidék nevezetességeit, templomait ismerhettük meg.
Júliusban Budapesten át vonattal Máriabesnyőre utaztunk, mely Gödöllő része. Itt egy országosan is híres kegyhely található.
A hónap végén rendeztük meg a Máriakéméndi Túratábort. A négy napos tábor résztvevői a zarándokszállás épületében szálltak meg, és innen szerveztük a napi programokat. Első nap mohácsi városnézés és fürdés volt a termálfürdőben, második nap a Török-vár, a Nagy-pincesor és egyéb látnivalók felé vettük az irányt. Kékesd új és Erzsébet régi templomát is megcsodálhattuk, ahol a gondnok és sekrestyés mutatta be a szakrális épületeket. Kékesden egy nagyon szép kiállítás látható az altemplomban. Harmadik nap egy egész napos túra volt Püspökszentlászlóra, ahol az Egyházmegye által szépen felújított kastély kertjét, az arborétumot tekinthettük meg. A negyedik napot egy máriakéméndi borkóstolással és rövid gyalogtúrával zártuk a pincesor környékén.
Augusztusban a Keleti-Mecsekbe, az Óbányai-völgybe szerveztünk kirándulást, ahol egy régi feszület, az Arnold-kereszt áll, melyet 2019-ben civil kezdeményezésre magánadományokból újítottunk fel. Itt az emlékkő alatt nyugszik dr. Péceli Endre kisújbányai háziorvos. Az ötletgazda és a fő támogató, Berki Zoltán térképész szervezte a programot és ő maga is leutazott Szentendréről. Az eseményen részt vett dr. Péceli Endre özvegye és Ripszám István, a Mecsekerdő Zrt. vezérigazgatója is.
Szeptemberben a német búcsúra szerveztünk zarándoklatot, mely Nagypallról indult, és Erzsébet, Szellő, valamint Kátoly érintésével érkeztek meg kegyhelyünkre a zarándokok. Az ünnepi szentmise után szabadtéri kulturális műsorok produkcióit hallhatták az ide látogatók.
Ebben a hónapban készült el Tolna megyében a Papdi Mária-kápolna felújítása. A búcsú ugyan az előző napi esőzések miatt elmaradt, de maroknyi kis csapatunkkal mégis megtartottuk a zarándoklatot, és meglátogattuk a kis erdei kegyhelyet.
Októberben Zákányfaluba látogattunk, ahol a plébános fogadott minket és bemutatta a templomot. Szintén ebben a hónapban látogattunk el Somogyudvarhelyre, itt megnéztük a katolikus és református templomot is. Minkét helyen nagyon kedvesen vártak minket és meglepetésünkre csodálatos vendégfogadásban részesítettek bennünket. A református templomban a frissen ide helyezett Kocsis Ábel fiatal lelkipásztor nagy lelkesedéssel mutatta be a gyülekezet életét.
A hónap végén Závodra szerveztünk kegyhelylátogató kirándulást, ahol a templom mellékoltára alatt Szent Benedek vértanú ereklyéje látható. A falu további értékeit is megtekintettük, mint pl. a favázas tájházat, melyet Szász Gábor építész mutatott be, aki 10 éven át a Pécsi Egyházmegye építésze volt.
Novemberben Mucsiba látogattunk, ahol szintén egy jelentős ereklye, Valerius Felicianus keresztény vértanú egészalakos viasszal bevont teste látható üvegkoporsóban. A helyiek nagyon kedvesen vártak, és ami külön öröm volt, hogy meglepetésünkre Erb Józsi atya fogadott minket, akit jól ismerünk, s fiatal koráig itt élt Mucsiban.
A hónap közepén újból a Dráva-mentére, de ezúttal Vízvárra látogattunk. Nagyon sokan, 54-en voltunk a túrán. Itt is megnéztük a templomot és az ártéri tanösvényt, de még felmentünk Zsitfapusztára is, ahol egy régi romos kastély áll.
A hónap második felében Kátolyból Máriakéméndre szerveztünk kegyhelylátogató programot, melyben a mi kegyhelyünket, a felújítás alatt álló Nagyboldogasszony búcsújáró kegyhelyet mutattuk be az érdeklődőknek.
Decemberben Óbányára és Mánfára szerveztünk programot. Utóbbi érdekessége a falun kívül álló Árpád-kori templom. Év végi utolsó programunk Szederkény és Monyoród vallási értékeinek felkeresése volt egy kis forralt-borozással egybekötve egy szederkényi pincében.
Támogatóink voltak: Erzsébeti Önkormányzat, Fekedi Önkormányzat, Himesházi Római Katolikus Plébánia, Kátolyi Önkormányzat, Kékesdi Önkormányzat, Kisnyárádi Önkormányzat, Marázai Német Önkormányzat, Máriakéméndi Önkormányzat, Máriakéméndi Német Önkormányzat, Monyoródi Önkormányzat, Nagypalli Önkormányzat, Perekedi Német Önkormányzat, Sombereki Római Katolikus Plébánia, Szederkényi Önkormányzat, Szellői Önkormányzat, Olaszi Római Katolikus Plébánia és a Véméndi Önkormányzat.
Hálásan megköszönjük mindenkinek, aki bármiben is segítette és támogatta a kegyhely szebbé tételét a 2022-es évben. Köszönjük a Gondviselőnknek is, hogy ilyen szép és sikeres évet zárhattunk.
Biki Endre Gábor, templomgondnok és
közösségszervező