Sokan vártuk régóta azt a napot, hogy megkezdődjön a leromlott állapotú kegytemplom külső felújítása. A napokban meg is kezdődött a renoválás. Szépen halad a munka. Viszont a sekrestye északi oldalán az első téglasorok a vakolatleverésekor kilazultak, itt újra kell falazni egy szakaszt. Ehhez hoztak jó minőségű új téglát. Több helyen látszik, hogy az 1976-77. évi felújításkor a sarkok és egyéb részek már akkor is kiomlottak, pótlások vannak beépítve.
Egy aprócska érdekességre is fény derült, amit észrevettem. Mint közismert, a szentély az 1400-as években épült, de a templom a török időket követően rommá vált. A szentély falai azonban épségben maradtak. Ehhez építették hozzá a barokk hajót 1753-ban. Úgy tudjuk a leírásokból, hogy a régi középkori templom hajója kisebb volt, a 18. századi építéskor nagyobbra bővítették. Viszont a vakolat leverésekor a déli oldalon a harangtorony beszögellésében a diadalív déli oldalán a dél-keleti fal középkori sötét vörös színű téglákból készült, egészen fehér mészhabarccsal ragasztva, úgy, mint a szentély, míg a hajó egy világosabb színű téglából.
Tehát a középkori templomból találtunk még egy kis, 2 m hosszú falrészt a szentély becsatlakozásánál. Ebből viszont az állapítható meg, hogy a régi templom hajójának szélessége közel ugyanakkora volt, mint a mostanié, csak feltehetően rövidebb lehetett. Tehát elég nagy méretű, tágas volt a régi templom is.
A hajó más egyéb részein sehol sem találni középkori falrészleteket, így az biztosan 1747-1753 között épült abból a téglából, amit az egyház téglaégetőjében készítettek a szomszédos telken. Viszont 10%-ban mészköveket is beépítettek mind a középkori szentélyben annak idején, mind az újabb 18. századi építkezéskor. Ezek rendszertelenül találhatók meg a falazat több pontján. Sajnos a lábazat szinte teljes egészében téglából épült, s ezért könnyebben vizesedik. Furcsa, hogy nem törekedtek arra, hogy azt a 10% követ a lábazatba építsék be. Persze ennek is van magyarázata. A 15. és a 18. században is úgy építkeztek, hogy amilyen építőanyagot hoztak éppen a szekerek, azt használták fel. A tégla égetése egyszerűbb volt, így míg egy szekér követ kibányásztak a távolabbi kéméndi vagy szederkényi kőbányákból, addigra több szekér tégla is megérkezett. Rakták, ami éppen kezük ügyébe akadt.
Sajnos a templom műszaki állapota az elmúlt évtizedekben meglehetősen leromlott. Már régóta szerettük volna néhányan megmenteni. Sok próbálkozásunk volt, de most sikerült elindítani.
Nem adtuk fel, a Magyar Államhoz folyamodtunk támogatásért. Négy évvel ezelőtt megkaptuk a segítséget, mégpedig a beadott 48 millió forintos igényünkre, 3 hónapon belül 60 millió forintos ajánlat érkezett, és a pénzt is megküldték a Máriakéméndi Német Önkormányzat részére (nemzetiségi vonalon jött a segítség). 12 milliós többlettel akkor nem gondoltuk volna, hogy nemhogy ablakcsere, de még a külső festésre sem futja. Csak a cserepezés, és kisebb munkálatok elvégzésére nyílott csak mód. Az elkészült 2021. tavaszára.
Azóta az áremelkedéseknek pedig már tényleg nincs határa, először a covid, utána háborús helyzet, ami jelenleg annyit jelent, hogy ma egy kimondott ár másnapra akár kétszer annyit jelenthet.
Szerencsére a megfelelő személynél kérés útján két éve újabb forrásokhoz jutottunk (35 millió forint és ismét a Német Önkormányzat). Hosszú várakozás után most írták ki a felújítást, ami a napokban meg is kezdődött.
A mesterek a lábazat teljes egészéről már leverték az omló, instabil vakolatot. Hamarosan jöhet az újravakolás és a téglasorok megerősítése is. Szerencsére az idő is kedvező a munkálatokhoz. Továbbra is kérjük Szűzanya közbenjárását, segítse a munka menetét, hogy ezúttal tényleg elkészüljön minden, az előírt vakolatjavítás, az új ablakok (8 db) legyártása és beépítése, és a külső festés. A templom szép sárga színezetet kap majd, a tagolások fehérek lesznek.
Ha a külső helyreállítás elkészül, akkor sem dőlhetünk hátra. Belül még nagyon rossz állapotban van a falazat, ott is javítani, festeni kellene, az öreg rogyadozó padok, járólapok felett is eljárt az idő, megújításra várnak. Még kellene egy 150-200 millió... (mai, de nem holnapi árakon számolva.) Persze egyenlőre, most annak örüljünk, ami megvalósul.
Ezen a képen látszik a hajó és a szentély közti kis sekrestye, mely már vagy 200 éve nincs meg. Ezen a képen viszont még nem áll a torony, ami csak később, a 19. században épült.